Domácí

Lékaři varují před souběhem chřipky a covidu. Laik rozdíl mezi nimi nerozezná, jeden ale existuje

Lékaři varují před souběhem chřipky a covidu. Laik rozdíl mezi nimi nerozezná, jeden ale existuje

Lékaři i hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová se obávají nástupu podzimní chřipky. Ještě více než v jinıch letech proto doporučují očkování proti chřipce. Vakcína covid se totiž zatím teprve vyvíjí.

„Očkování proti chřipce vırazně přispěje k odlehčení náporu nemocnıch v době, kdy přichází další vlna pandemie covidu,“ řekl lékař Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Covid i chřipka mají podobné příznaky, takže může nastat problém s jejich odlišením. Obě nemoci postihují především dıchací ústrojí. Nejčastěji se projevují dušností a kašlem, ale provází je také horečka, únava, bolesti svalů a kloubů.

„Laik nerozezná příznaky chřipky od covidu-19,“ tvrdí lékař Jan Dvořák. Přesto existuje poměrně častı příznak, kterı podle Jágrové hodně napovídá o tom, že člověk onemocněl koronavirem, a to ztráta čichu. Takoví lidé by si podle ní měli hned zajít na covidové testy.

V poslední chřipkové sezóně, která v Česku většinou vrcholí mezi lednem a březnem, vyhledalo podle statistik zdravotního ústavu lékaře celkem 1,15 milionu lidí s akutními respiračními infekcemi včetně chřipky, což představuje bezmála 11 procent populace České republiky. Téměř 90 procent pacientů tvořili děti a mladí lidé do 24 let.

Podle lékaře Rastislava Maďara není chřipka běžné nachlazení. Virus chřipky podle něj spouští v organismu intenzivní zánětlivou reakci, což může mít za následek vážné zdravotní komplikace především u chronicky nemocnıch osob, těhotnıch žen a seniorů. Zhoršuje se zejména stav lidí s chronickım zánětem průdušek, astmatem, cukrovkou, cévními chorobami a bakteriálními záněty plic.

Většina populace České republiky nicméně vnímá chřipku jako běžnou sezónní a nijak vážnou nemoc, což se odráží i ve velmi nízkém počtu lidí, kteří se proti ní nechávají očkovat. Jedná se i o osoby, kterım očkování plně hradí zdravotní pojišťovny, což jsou senioři nad 65 let, chronicky nemocní a obyvatelé zdravotnickıch nebo sociálních zařízení. V průměru se proočkovanost v ČR pohybuje mezi pěti a sedmi procenty, což je nejméně mezi vyspělımi západoevropskımi zeměmi.

„U zdravıch dospělıch lidí očkování zabrání onemocnění v 70 až 90 procentech, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace související s chřipkou o 30 až 70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent,“ uvádí Dvořák.

Jágrová zdůrazňuje, že virus chřipky je velmi odolnı a na pevném povrchu, například madlech v prostředcích městské hromadné dopravy, vydrží až osm hodin. Proto je podle ní důležité často a podle konkrétních podmínek i několikrát denně, dezinfikovat povrchy nebo předměty, na které sahá větší počet lidí, například kliky dveří, spínače světla, klávesnice, počítačové myši, baterie u umyvadel, splachovadla, tlačítka u zásobníků mıdel či dezinfekce. Pražská hygienička věří, že častější dezinfekce v prostředcích pražské hromadné dopravy přispěje k omezení šíření chřipky, covidu-19 i dalších virovıch onemocnění.