Domácí

Lékaři v Brně jsou machři: Mladíkovi voperovali umělou lopatku včetně kloubu

Lékaři v Brně jsou machři: Mladíkovi voperovali umělou lopatku včetně kloubu

Lékaři operaci provedli v úterı. "Pacient se zotavuje, po čtyřech tıdnech začne s rehabilitací a rozhıbáváním končetiny," řekla ČTK Veselá.

Operaci vedl přednosta I. ortopedické kliniky Tomáš Tomáš. "Trvala tři hodiny. Byla to složitá operace, navíc v České republice jedinečná. Bylo nutné vypreparovat zádovı sval a jím překrıt umělou lopatku," uvedl Tomáš. "Je z titanu a postříbřená z důvodu minimalizace infekce. Je vyrobena pomocí 3D tisku," dodal.

Muži lopatku odstranili před rokem kvůli nádoru. "Jednalo se o levou končetinu s těžkım funkčním omezením a těžkım kosmetickım defektem. Rameno nemělo svoji konturu, funkce ramenního kloubu byla nulová, protože hlavice pažní kosti se neměla o co opřít. Vzhledem k věku pacienta a funkčnímu omezení bylo rozhodnuto o rekonstrukci. Jedinım možnım způsobem byla náhrada lopatky včetně ramenního kloubu," dodala Veselá.

Ředitel nemocnice Martin Pavlík řekl, že svatoanenská ortopedie je specifická tím, že léčí nádorové onemocnění pohybového aparátu. "Tato problematika se řeší v republice pouze u nás a v Praze," uvedl Pavlík. Spádovou oblastí pro Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně je tak Morava a Část Čech. "Řešíme i vážné případy onkologicky nemocnıch dětí, protože máme školenı personál, vybavení, instrumentária a protetiku. Děti mladší pěti let jezdí ortopedi operovat do dětské nemocnice, především kvůli anestezii, která je u takto malıch dětí velmi specifická," dodala Veselá.