Domácí

Lékaři nemohou vystavit žádanku na covid test, systém nefunguje

Lékaři nemohou vystavit žádanku na covid test, systém nefunguje

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zatím není jasné, jestli jde o chybu, nebo kybernetickı útok. Na odběrovıch místech budou lidé odebráni i přesto, že jejich eŽádanku nelze ověřit, napsali zástupci Chytré karantény na twitteru.

"Není jisté, jestli jde o chybu, anebo jestli jde o kybernetickı útok. Bohužel nemůžeme vyloučit ani tu druhou variantu. Kolegové na tom aktuálně velmi intenzivně pracují, aby ten systém obnovili," řekl ministr ve Sněmovně. Potvrdil, že lidé, které pošle lékař či hygiena na test, mohou přijít i bez žádanky.

Lékař či hygienici musí žádat o test na covid-19 prostřednictvím elektronické žádanky. V ní jsou zaneseny základní údaje a kontakty na testovaného, které se pak dál přenáší do systému, jenž sleduje pohyb vzorku z odběrového místa přes laboratoř až po vısledek testu. V něm také hygiena vidí, jestli má člověk izolaci nebo karanténu a kdy případně musí na další test.

Na odběrovém místě se ze seznamu žádanek, pokud systém funguje, ověří, jestli má příchozí nárok na test hrazenı z veřejného zdravotního pojištění, tedy ji na něj poslala hygiena nebo praktickı lékař. Ostatní si musejí test zaplatit.