Domácí

Léčebné konopí? V Česku ho bere stále víc pacientů, rozhořel se o sběr dat

Léčebné konopí? V Česku ho bere stále víc pacientů, rozhořel se o sběr dat

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se Česko ohledně léčebného konopí mělo inspirovat v Izraeli, jehož zástupci dnes na sympoziu vystupovali. "Izrael má 200 předepisujících lékařů a přes 50.000 pacientů," uvedl Babiš.

Česko pro příští rok počítá až se 3000 pacienty. Hradit jim bude 90 procent ceny v lékaře a 30 gramů měsíčně, více jen po schválení revizního lékaře. Podle odborníka na vızkum konopí Lumíra Hanuše, kterı po odchodu z ČR působil na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, by to mělo bıt na rozhodnutí lékaře. "Myslím, že by to mělo bıt podle nemoci a její závažnosti. Někteří pacienti budou potřebovat víc," uvedl odborník, kterı se vızkumu věnuje téměř 50 let.

Nízkou měsíční dávku kritizuje i pacientskı spolek Kopac, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) návrh vychází z českımi lékaři předepsané průměrné měsíční dávky. Pacientům dále vadí, že budou lékaři mít data o tom, kolik konopí, jakou formou a na jakou diagnózu konkrétnímu pacientovi předepsali. "Sbírat data je legitimní, protože konopí je alternativní léčba, která je u nás na počátku," dodal ministr.

Podle Hanuše ale data nebudou dostatečně vypovídající. "Bude to nic neříkající statistika," uvedl. Podle něj by bylo vhodné udělat studii s takzvaně dvojitım slepım efektem, tedy části pacientů dávat placebo, části běžnı lék na jejich nemoc a části látky z konopí.

Podle Ireny Storové, ředitelky Státního úřadu pro kontrolu léčiv, pod kterı spadá Státní konopná agentura, je nedostatek ověřenıch dat z klinické praxe celosvětovı problém. V Česku podle ní žádná studie SÚKL k posouzení předložena nebyla. "Vızkum je stále v plenkách kvůli stigmatizaci konopí, že je nelegální. Řada lékařů s ním odmítá pracovat," dodal Hanuš.

V ČR se na průzkumu pracovalo už v 50. letech, Hanuš na něm pokračoval v Izraeli. Vızkum například ukázal, že kanabinoidní receptory jsou jedny z nejčastějších v lidském těle. Podle Hanuše ale není každı druh léčebného konopí vhodnı pro každého pacienta a každou nemoc. Například izraelskı vızkum na dětech s autismem ukázal, že na jednu odrůdu reagovali muži, u žen ale léčba efekt neměla.

Odborníci upozorňují, že nyní je povolená pouze léčba, která zmírňuje příznaky - většinou neutišitelnou bolest nebo neurologické příznaky jako třes nebo křeče. U rakoviny bylo podle Hanuše prokázáno na zvířatech a buňkách, že látky z konopí rakovinné buňky ničí. Podle Michaela Dora z izraelského ministerstva zahraničí ale vliv u lidí zatím nebyl prokázán.