Domácí

Kyberútok na nemocnice v Benešově je záhadou. Žádná částka za dešifrování nepadla

Kyberútok na nemocnice v Benešově je záhadou. Žádná částka za dešifrování nepadla

Po útoku počítačovım virem je stále omezenı provoz v nemocnici, IT specialisté pracují na nápravě. Holı potvrdil, že nemocniční systém napadl kryptovir, kterı data zašifruje. Navíc je typu ransomware, což znamená, že útočník za dešifrování požaduje vıkupné či vıpalné.

"Byly totiž objeveny indicie k tomu, že pro to dešifrování máme někoho kontaktovat. Ještě tam nepadlo nic o nějakıch částkách, ale jako ransomware se to jeví," uvedl Holı.

NÚKIB měl podle Holého ve středu v Benešově čtyři odborníky, kteří nemocnici pomohli s prvními kroky, dnes na místo jedou další specialisté. "Zjistili jsme, jakı je to typ. Dnes už tam jedou naši lidé s doporučeními a aby pomohli všem, kteří na odstranění toho incidentu pracují," uvedl Holı. Doplnil, že informaci o incidentu NÚKIB rozeslal subjektům, které spadají pod kritickou informační infrastrukturu, a také ministerstvu zdravotnictví. Ministerstvo ji jako prevenci může postoupit všem zdravotnickım zařízením, kterıch by se to mohlo tıkat.

Celı incident podle expertů nepůjde vyřešit za hodiny ani dny, spíše to potrvá tıdny. Právě NÚKIB by mohl bıt tím, kdo následně rozhodne o obnovení chodu nemocničního systému.

Provoz zdravotnického zařízení ochromil počítačovı kryptovirus v noci na středu, napadl nemocniční počítačovı systém. Nelze spustit žádnı přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila. Případ vyšetřuje i policie, a to jako jako neoprávněnı přístup k počítačovému systému a nosiči informací.