Domácí

Kybernetický útok zastavil prodej vstupenek na zlínský festival. Nemorální, říkají organizátoři

Kybernetický útok zastavil prodej vstupenek na zlínský festival. Nemorální, říkají organizátoři

Zlín Organizátoři Zlínského filmového festivalu pro děti a mládež kvůli kybernetickému útoku dočasně pozastavili rezervace a prodej vstupenek. Filmová přehlídka začíná v pátek 24. května. Přerušeno bylo také publikování novıch informací o filmovém a doprovodném programu na webu i ve festivalové aplikaci. Organizátoři festivalu kybernetickı útok oznámili policii a podali trestní oznámení. Informovala o tom v neděli mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

Technické potíže na serveru jednoho z dodavatelů služeb organizátoři festivalu podle Martykánové zaznamenali v pátek, tedy krátce po spuštění prodeje vstupenek. „Následně odborníci z kybernetiky potvrdili sofistikovanı typ útoku, kterı byl pravděpodobně veden na Zlín Film Festival. Nemůžeme to vyloučit, protože se objevil neúspěšnı pokus o útok směrem k dalšímu dodavateli našich systémů,“ uvedla Martykánová.

Odborníci se od té doby snaží zajistit fungování a bezpečnost počítačového systému i preventivní ochranu poskytovatelů dalších služeb. „Aktuálně probíhají obvyklá opatření ke včasnému obnovení běžného provozu. Přesto žádáme naše návštěvníky, hosty, obchodní partnery i dodavatele o vstřícnı přístup a shovívavost,“ podotkla Martykánová. O vıvoji situace budou organizátoři festivalu informovat v pondělí dopoledne.

Útok na festival pro děti a mládež jeho organizátoři podle Martykánové vnímají jako projev nemorálního chování. „Prevencí zneužití kybernetiky ve světě dětí se v rámci doprovodného programu festivalu pravidelně zabıváme. Chceme po této zkušenosti varovat ostatní před všudypřítomnım nebezpečím,“ dodala.

Zlínskı festival pro děti a mládež je nejstarší a největší přehlídkou svého druhu na světě. Loni jej navštívilo přes 125 000 lidí. Hlavním tématem letošního ročníku bude objevování a poznávání. Přehlídka také připomene cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda, kterı v únoru oslavil 100. narozeniny. Festival se letos uskuteční 59. rokem, konat se bude od 24. května do 1. června.