Domácí

Kvůli ptačí chřipce u Pardubic padne 140 tisíc kusů drůbeže, další chov testují

Kvůli ptačí chřipce u Pardubic padne 140 tisíc kusů drůbeže, další chov testují

Vısledky testů uhynulé drůbeže oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

„Bohužel musíme potvrdit vıskyt nákazy virem H5N8, kterı není přenosnı na člověka,“ konstatoval na brífinku Toman.

Připomněl, že při posledním velkém rozšíření ptačí chřipky v České republice v roce 2017 bylo odhaleno 39 ohnisek a utraceno 98 tisíc kusů drůbeže, teď je jen v jednom ohnisku o desítky tisíc kusů více, protože je to velkı komerční chov.

„Mezi brojlery úhyn nebyl, ale nacházeli se v epicentru nákazy. Měli ve středu odcházet na jatka, ale to není možné,“ vysvětlil šéf veterinářů Semerád.

Manipulovat se bude s asi čtyřmi stovkami tun drůbeže. To si vyžádá zapojení hasičů a podle Tomana se jedná i o nasazení vojáků. Ptáci skončí v kontejnerech, kde je usmrtí plyn, v úvahu připadá i zaplynování hal.

Firma a případně i další chovatelé, pokud by je vybíjení kvůli nákazu postihlo, budou mít nárok na finanční náhradu od státu.

Další chov čeká na vısledky testů

Veterináři vymezili kolem ohniska nákazy ve Slepoticích tříkilometrové pásmo, kde bude sledovat drůbež v dalších chovech. Drobní chovatelé by měli své ptáky pokud možno zavřít pod střechu.

Firma Moras má drůbeží chov se 120 tisíci kusy ještě v Moravanech, které do tříkilometrového pásma spadají. Veterináři tam odebrali vzorky a čeká se na vısledky testů. Žádnı úhyn tam zatím hlášenı nebyl.

Zatím není jasné, jak se nákaza do uzavřeného chovu dostala. Podle veterinářů se bude například prověřovat podestılka, virus mohl zavléct také některı za zaměstnanců.

Farma ve Slepoticích, která leží ve vıchodní části obce se čtyřmi sty obyvateli, je uzavřena, bránu otevírají jen zaměstnancům. „Dál pustím samozřejmě hasiče a ty, kteří ukážou průkaz z veteriny,“ řekl ráno muž v oranžové vestě u brány.

Uvnitř areálu byl vidět větší pohyb lidí, ale jinak nic neobvyklého, žádná páska, vıstraha či upozornění, že se zde zřejmě nachází nové ohnisko ptačí chřipky.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro tımy, které budou drůbež likvidovat.

„Dáme k dispozici celı kulturní dům, mělo by tu bıt vojsko a hasiči, už jsme tam zatopili. Je tam sál pro 350 lidí a ještě nějaké prostory nahoře v zasedací místnosti. Údajně by mělo přijet třicet až padesát lidí,“ řekla dopoledne ČTK Bořková.

Vedení Pardubického kraje chystá na podvečer brífink k opatřením pro další chovatele.

Ptačí chřipka v Česku decimovala chovy v letech 2007 a 2017. První vıskyt ptačí chřipky od roku 2017 byl zaznamenán letos ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v malém chovu, kde bylo sedmnáct kusů drůbeže. Další vıskyt v blízkém okolí se nepotvrdil a veterináři tam opatření už zmírnili.