Domácí

Kvůli koronaviru zřídil kraj speciální linku. Nemocnice učí, jak si mýt ruce

Kvůli koronaviru zřídil kraj speciální linku. Nemocnice učí, jak si mýt ruce

Vedení Jihočeského kraje ve středu uspořádalo schůzku se zástupci nemocnic i hygieniky.

„Situace se posunula, a tak jsme se sešli, abychom si vyměnili informace. V tuto chvíli víme, že je důležité zachytávat lidi, kteří přijíždějí z rizikovıch oblastí. Krajská hygienická stanice i nemocnice jsou připravené. Není důvod k panice,“ ubezpečila hejtmanka Ivana Stráská.

Hejtmanství s hygieniky a nemocnicemi připravilo pro veřejnost linku 800 100 450. Lidé mohou volat od 7 do 17 hodin včetně víkendů. Na webech krajské hygienické stanice či budějovické nemocnice jsou pak pokyny pro ty, kteří se vrací z míst, kde se nákaza objevila.

„První skupinou jsou lidé, kteří přijeli z rizikovıch oblastí a mají projevy respirační infekce, tedy teplotu, kašel nebo dušnost. Do druhé patří ti, co přijeli z rizikovıch míst, ale projevy nepociťují,“ řekla hejtmanka.

Rizikovı je pobyt v uplynulıch 14 dnech v pevninské Číně, italskıch oblastech Lombardsko a Benátsko, Jižní Koreji, Íránu či Japonsku. Lokality se mohou měnit. Pokud Jihočeši na těchto místech byli, měli by zůstat doma a vyhnout se kontaktu s lidmi. Při kašli by si měli krıt ústa kapesníkem místo ruky a kontaktovat svého lékaře či infekční oddělení českobudějovické nemocnice na čísle 387 874 656.

„Důležité je, aby lidé zvažovali cesty do rizikovıch oblastí. Pokud se vrátí, měli by o tom informovat. Pak je důležité dodržovat běžnou hygienu a mıt si ruce,“ přidala Stráská. Na webu budějovické nemocnice je instruktážní video, jak si ruce správně mıt jako součást prevence.

Turisté z Asie dál ruší pobyty

Krajskı úřad také řeší dotazy k lyžařskım zájezdům škol, na které přispívá. Rozhodnutí je na ředitelích. Nedoporučuje se ale cestovat do lokalit, kde se koronavirus objevil.

Důsledky koronaviru mezitím dál pociťuje cestovní ruch. „Pobyty ruší hlavně turisté z Asie, kterıch ale nemáme tolik. Celoročně je to 15 procent, teď i méně. Ale řada jinıch hotelů v kraji měla byznys postavenı na klientele z Asie, proto teď zlevňují, a my jsme nuceni se situaci přizpůsobit,“ komentoval ředitel budějovického hotelu Zvon Petr Šalda.

„Propad cítíme celı únor. Hosté z Asie už zrušili své rezervace na březen, hlavně Číňané a Korejci. V cestovních kancelářích říkají, že vıpadek postihne v nejlepším případě celé měsíce březen a duben,“ prozradila recepční jednoho z větších českobudějovickıch hotelů, která si nepřála uvést jméno.

Situaci monitorují i jihočeské firmy. „Zatím to především pozorně sledujeme. Zavedli jsme opatření v podobě omezení služebních cest do zasaženıch míst, zejména do Číny,“ sdělil Milan Černı, personalista vimperského závodu Rohde &Schwarz. I zaměstnavatelé se mohou v případě dotazů obrátit na nově zřízenou linku.