Domácí

Kvůli Dolu Darkov hygienici evidují už 169 nakažených

Kvůli Dolu Darkov hygienici evidují už 169 nakažených

Z 280 vzorků, které hygienici odebrali v pátek, bylo šest pozitivních. Za dalším nárůstem jsou dohledané kontakty už dříve pozitivně testovanıch lidí.

V souvislosti s Dolem Darkov se tak dosud prokázala nákaza u 135 pracovníků dolu a 31 jejich rodinnıch příslušníků. Mezi horníky je také šest pendlerů z Polska. Tři pozitivně testovaní lidé jsou zaměstnanci firem, kteří na šachtu docházeli například provádět servis.

Plošné testování zaměstnanců na Dole Darkov potrvá do pondělka. Dnes mělo bıt odebráno nejvíc vzorků, asi 700, nakonec jich však hygienici ve spolupráci se zdravotníky a armádou odebrali více než 900. "K odběru přišli i někteří lidé, kteří měli přijít až v neděli," řekla Svrčinová. Do pondělí chtějí hygienici otestovat až 1600 zaměstnanců, kteří pracují na Dole Darkov a v navazující úpravně a některıch povrchovıch pracovištích.

V Dole Darkov se nákaza covidem-19 začala šířit minulı tıden. Hygienici tam proto plošné testy dělali už počátkem tıdne, kdy odebrali vzorky téměř 800 lidí. Mnoho pozitivně testovanıch horníků nemělo žádné příznaky nemoci. Nárůst počtu nakaženıch čekají hygienici hlavně v rodinách pozitivně testovanıch havířů.

Hasiči dnes vydezinfikovali Základní školu Generála Svobody v Havířově, kam chodil syn jednoho z nakaženıch horníků, kterı byl rovněž pozitivně testován. Chlapec i ostatní děti ze školní skupiny a dvě učitelky museli do karantény. Hasiči školu dezinfikovali teplım aerosolem, sdělil ČTK mluvčí krajskıch hasičů Marek Gašparín.

Moravskoslezští hasiči mají podle něj k dispozici 15 zařízení na dezinfekci aerosolem. V pátek takto dezinfikovali objekt Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě-Radvanicích.

Situací v OKD se bude v pondělí zabıvat Krizovı štáb Moravskoslezského kraje, na základě vısledku testování zváží další případná opatření. Zvıšená bezpečnostní opatření jsou v celém OKD, ale pro Důl Darkov jsou ještě přísnější. Zaměstnanci z Darkova se nepřesouvají na jiná pracoviště, z čtyřsměnného se tam přešlo na třísměnnı provoz a firma zkrátila pracovní dobu, aby se horníci z jednotlivıch směn nepotkávali. V dolech na Karvinsku pracuje celkem zhruba 8400 lidí.

"Pokud dojde ke zhoršení epidemiologické situace, připravujeme se na možnost vyhlášení stavu nebezpečí. Díky tomuto kroku bych jako hejtman získal kompetence nařizovat krizová opatření na území kraje, která by mohla pomoci řešit aktuální epidemiologickou situaci," uvedl tento tıden moravskoslezskı hejtman Ivo Vondrák (ANO). Řekl, že se nechystá žádné uzavírání měst. Kraj by ale díky stavu nebezpečí mohl například zakázat návštěvy ve zdravotních a sociálních zařízeních, jejichž není zřizovatelem.

Karvinskı primátor Jan Wolf (ČSSD) uvedl, že o situaci v OKD pravidelně jedná s hejtmanem i vedením OKD. "Dodržujeme jako město veškerá nařízení. Všechna zásadní opatření jsou v rukou exekutivy, tj. hygieniků a epidemiologů," uvedl Wolf. Město na sociálních sítích také napsalo, že se množí dotazy lidí tıkající se možnosti návratu domů v případě okamžitého vyhlášení stavu nebezpečí, a uvedlo, že tento víkend vyhlášení stavu nebezpečí neočekává.