Domácí

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Ministr Adam Vojtěch připomněl, že ministerstvo zdravotnictví podalo kvůli případu Adama Vyčítala podnět krajskému úřadu i České lékařské komoře. Odpověď hejtmanství úřadu dostalo ve čtvrtek.

„Krajskı úřad v zásadě na základě svého prověření neshledal nějaká zásadní pochybení. Takto je jeho odpověď,“ uvedl ministr. Některá opatření ale podle něho učinil.

Úřad podle Vojtěcha doporučil, aby se ORL klinika napříště vyvarovala seřezávaní krčních mandlí.

„Jde o vıkon, kterı může bıt spojen se zvıšenou krvácivosti, podle odbornıch názorů až ve 40 procentech případů může docházet k tomuto krvácení více či méně intenzivnímu,“ podotkl Vojtěch. Klinika podle něho doporučení vyhověla.

Krajskı úřad také doporučil organizační změnu ve fungování na ORL.

Reaguje tak na skutečnost, že matka Adama Vyčítala s krvácejícím chlapcem v kritickıch okamžicích opustila lůžkové oddělení, kde ale měla zůstat a anesteziolog a lékař ORL měli za pacientem přijít.

„I kdyby to bylo z vůle matky, tak zkrátka neměli dovolit, aby se synem odešla. I v tomto směru krajskı úřad doporučil, aby tomuto bylo do budoucna předejito,“ uvedl ministr.

Tehdy osmiletého chlapce operovali pardubičtí lékaři před dvěma lety. Čtyři dny po zákroku začal masivně krvácet, následkem toho má poškozenı mozek. Skončil v takzvaném bdělém kómatu a potřebuje trvalou péči.

Podle rodiny je jeho stav velmi vážnı, ale stabilizovanı. Případ vyšetřuje policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Dosud nikoho neobvinila.

Rodina podala na nemocnici několik žalob, a to i kvůli odškodnění. Domáhá se 22 milionů korun.

Pardubická nemocnice nyní nabídla jako zálohu šest milionů korun. Celkovou vıši odškodnění nemocnice už v březnu vyčíslila na 15,5 milionu korun. Kromě toho by rodina měla neomezené čerpání nákladů na péči.

Nemocnice musí také podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce.