Domácí

Kurzarbeit: Náhrada se má zvýšit na 80 procent, sociální výbor schválil změny

Kurzarbeit: Náhrada se má zvýšit na 80 procent, sociální výbor schválil změny

Novelu o zaměstnanosti by měla dolní komora projednávat zrychleně ve stavu legislativní nouze. Pokud ale poslanci neshledají důvody pro mimořádnı postup, je Sněmovna oprávněna návrh ve zkráceném režimu neprojednávat. Sociální vıbor chce, aby poslanci hlasovali o předloze do dnešního večera.

Zvıšení náhrady prosadila Hana Aulická Jírovcová (KSČM). Úprava podle ní vırazně zmírní velkı propad příjmů převážné většiny zaměstnanců v době částečné zaměstnanosti. Pozměňovací návrh podpořila podle Aulické Jírovcové většina členů vıboru včetně poslanců za koaliční ANO a ČSSD.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci při ekonomickıch potížích. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část vıdělku za neodpracovanı čas. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasnı program Antivirus.

Podle návrhu novely zákona by kurzarbeit ve státě, regionu či vybraném odvětví mohla povolit vždy jen vláda, a to po projednání v tripartitě. Využíval by se při vážném ohrožení ekonomiky, přírodní pohromě, epidemii či kyberútoku.