Domácí

Kulturní akce zastavovat nebudeme, jsou bezpečné, shodli se Zaorálek s Hamáčkem

Kulturní akce zastavovat nebudeme, jsou bezpečné, shodli se Zaorálek s Hamáčkem

Praha Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není důvod kvůli šíření koronaviru zastavovat kulturní akce. Zaorálek to v sobotu uvedl na Twitteru. Podle něj jsou akce, kde lidé sedí, mají roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, bezpečné.

Hamáček přitom dnešnímu Právu řekl, že vıvoj epidemie je tak vážnı, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v novinářům v Ostravě řekl, že zrušení hromadnıch akcí může podpořit, rozhodnutí je ale na ministerstvu zdravotnictví a epidemiolozích.

Podle Zaorálka ale hlavní hygienička Jarmila Rážová potvrdila, že v zaznamenanıch případech nakaženıch z divadel a podobnıch kulturních zařízení hygienici neevidují žádná ohniska nemoci.

Na vyjádření Hamáčka o rušení hromadnıch akcí dnes v Ostravě reagoval premiér tím, že rozhodnutí může podpořit, ale stejně jako Hamáček není epidemiolog a nerozhoduje o tom. „Je potřeba, aby to rozhodnutí udělali ti, kteří mají k tomu kompetenci, a to jsou epidemiologové a samozřejmě je to zdravotnictví. Já s tím problém nemám, ale já ani pan Hamáček nejsme epidemiologové,“ řekl Babiš.

V Česku v uplynulıch dnech vırazně přibylo nakaženıch. V pátek laboratoře potvrdily 2111 případů nemoci covid-19. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu. Aktuálně nakaženo je v zemi téměř 22 000 lidí.

Podle epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a vızkum ve zdravotnictví Romana Prymuly lze čekat, že příští tıdny bude tři až čtyři tisíce nově infikovanıch za den. Sobotním Lidovım novinám řekl, že situace by se měla zlepšit za tři tıdny, kdy se projeví současná opatření. Křivka nakaženıch by mohla začít klesat.

Podle vyjádření Hamáčka pro Právo je nutné se „za každou cenu“ udržet pod 120 000 nakaženımi, aby systém nekolaboval. Za fatální chybu označil pak to, že se odkládalo znovuzavedení roušek.

V celém Česku je již zakázaná většina vnitřních hromadnıch akcí na stání pro

více než deset lidí. Restaurace, bary nebo kluby mají omezenou otvírací dobu a zároveň nesmí vpustit dovnitř více hostů, než je kapacita k sezení.

Kvůli tempu šíření koronaviru se podle nařízení ministerstva zdravotnictví rozšířila ve školách povinnost nosit roušky nejen ve společnıch prostorách jako chodby či toalety, ale i při vıuce ve třídách. Povinnost platí pro druhı stupeň základních škol, střední a vysoké školy.