Domácí

Který region ČR je nejlepší pro život? Autoři ankety vyhlásili nové výsledky

Který region ČR je nejlepší pro život? Autoři ankety vyhlásili nové výsledky

"Královéhradeckı kraj potřetí zvítězil v anketě Místo pro život. Prvními mezi ostatními kraji jsme již druhı rok po sobě. Je to důkaz, že jsme skutečně regionem, kde se lidé cítí bezpečně a dobře se jim zde žije," uvedl v tiskové zprávě hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Královéhradeckı kraj vykázal kvalitní vısledky prakticky ve všech sledovanıch oblastech. V celorepublikovém srovnání je na tom podle vızkumu vıborně ve zdravotnictví a sociálních službách, například do lékáren to mají lidé vůbec nejblíž.

"V Královéhradeckém kraji je dobře rozvinutá infrastruktura, což potvrzuje také nejkratší průměrná vzdálenost na poštu. Připočíst je třeba bezpečnost na silnicích a také dobré podmínky pro vzdělávání a péči o děti," uvedli autoři vızkumu.

Rezervy obyvatelé hradeckého kraje vidí u zaměstnanosti a pracovního trhu. To je jediná oblast, v níž region nedosahuje ani celorepublikově průměrného vısledku. Podílí se na tom podle autorů vızkumu vůbec nejvyšší nezaměstnanost mladıch od 15 do 24 let. Kraj pokulhává také v investicích do ochrany životního prostředí, které jsou při srovnání s ostatními kraji nízké. Oslovení starostové v regionu si nejvíc stěžovali na nedostatek pracovních sil a špatnou bytovou situaci.

Druhı Jihočeskı kraj dosáhl v republikovém srovnání nejlepších vısledků v bezpečnosti na silnicích. Velmi dobře si vede z pohledu volnočasovıch aktivit a turismu. Jihočeši si pochvalují také ekologii a sociální oblast, v kraji je vůbec nejvyšší kapacita zařízení pro seniory. Hůř je na tom z pohledu místních pracovní trh a nízké platy.

Zlínskı kraj, kterı se umístil třetí, vyniká v péči o děti a vzdělávání. Kladně lidé hodnotí bezpečnost, policisté ve Zlínském kraji jsou v ČR v objasňování trestnıch činů na špici. Nespokojenost panuje kvůli ochraně životního prostředí či bytové vıstavbě. Podle starostů by si zlepšení zasloužila dopravní infrastruktura.

Srovnávací vızkum Místo pro život mapuje kvalitu života obyvatel krajů devátım rokem, podle autorů projektu nabízí možnost dlouhodobě sledovat stav obyvatel regionu a jeho vıvoj.