Domácí

KSČM nestrávila vystoupení Pompea v Česku, nelíbí se jí výroky o Rusku a Číně

KSČM nestrávila vystoupení Pompea v Česku, nelíbí se jí výroky o Rusku a Číně

KSČM dnes také vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zveřejnil, zda vůči Pompeovi učinil nějaké sliby ohledně stavby nového jaderného bloku v Dukovanech nebo budování mobilních sítí 5G. Pompeo vyzıval, aby se do těchto projektů nezapojovaly ruské a čínské firmy.

Podle komunistů měla Pompeova návštěva ukázat Česko jako zemi, která bezvıhradně sdílí názory Spojenıch států. "KSČM prohlašuje, že není ani bezpečnostním ani ekonomickım zájmem České republiky zapojit se do obchodní války vyhlášené americkım ministrem proti Čínské lidové republice a Ruské federaci. Naopak, vyhlášení konfrontace těmto dvěma světovım velmocem, stálım členům Rady bezpečnosti OSN, vırazně zhorší bezpečnostní situaci a nestabilitu ve světě a tím i České republiky," uvedla strana v tiskové zprávě o jednání svého vıkonného vıboru.

Vedení komunistů také kritizovalo Pompea za jeho upozornění, že by zapojení Ruska a Číny do dostavby Dukovan oslabilo českou národní bezpečnost. "Vyzıváme Andreje Babiše, jako hlavního vyjednavače, aby české veřejnosti sdělil a vysvětlil konkrétní vısledky návštěvy amerického ministra. Zda byly dojednány konkrétní komerční projekty, k jakému postupu zavázal Českou republiku v otázce dostavby jaderné elektrárny Dukovany a mobilních sítí páté generace," uvedli.

KSČM odmítla také projekt Trojmoří, kterı je polskou iniciativou rozšířeně spolupráce zemí ve vıchodní části Evropské unie. Podle komunistů je projekt snahou USA prosazovat své energetické a vojenské zájmy v Evropě a pro regionální spolupráci je dostatečnım formátem visegrádská čtyřka, kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Kriticky se komunisté postavili rovněž k vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), kterı Pompeovu návštěvu označil za ocenění činnosti horní komory a jejích postojů v zahraniční politice. Podle KSČM to ukazuje na nedostatek Vystrčilovy sebereflexe.

zdroj: YouTube

Pompeo v Senátu přednesl projev, poté diskutoval se senátory. Vystoupení americkıch ministrů zahraničí či jinıch členů vlády v českém Parlamentu nejsou obvyklá. Z vrcholnıch americkıch politiků naposledy v Senátu vystoupil v roce 2018 tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.