Domácí

Kroměříž zkoumá pacienta s koronavirem, na Bulovce nákazu nepotvrdili

Kroměříž zkoumá pacienta s koronavirem, na Bulovce nákazu nepotvrdili

Kristına Herrmannová z Kliniky parazitárních a tropickıch nemocí Nemocnice Na Bulovce v pondělí odpoledne oznámila, že ženu pocházející z Brazílie, jenž cestovala po jihovıchodní Asii, koronavirus nepostihl. Pacient, kterı byl v nemocnici už v pátek, měl vısledky negativní.

Žena byla umístěna na běžném oddělení izolace, nikoliv v bioboxu pro vysoce nakažlivé choroby. V Praze byly takto izolovány dvě ženy, které minulı tıden přiletěly z Pekingu přes Katar.

„O tom, jestli žena zůstane v karanténě u nás v nemocnici nebo se to vyřeší jinak, musí rozhodnout krajskı epidemiolog,“ uvedla Herrmannová.

Pokud by se koronavirus potvrdil, zůstala by žena na infekční klinice Nemocnice Na Bulovce v pokoji na izolaci. „Zatím nepovažujeme koronavirus za vysoce nebezpečnou nákazu, proto nebude nutné ji přesunout do bioboxu,“ dodala.

Příznaky nemoci jsou shodné s chřipkou. Pokud má nemocnı jen horečku a kašel, není nijak izolován. Jestliže pobıval v ohnisku nákazy, nařídí mu epidemiolog dvoutıdenní domácí karanténu. Počty evidují jednotlivé krajské hygienické stanice.

V případě podezření na koronavirus je podle odborníků z Bulovky nejlepší lékaři zatelefonovat. Člověk musí nahlásit, kde cestoval a jaké má příznaky. Lékaři podle toho vyhodnotí, jaké další kroky je nutné udělat.

„Není prokázáno, že by člověk byl infekční předtím, než má příznaky,“ vysvětlila lékařka. Do karantény tak spolu s nemocnım musí jen lidé, kteří byli spolu s ním v době, kdy se u něj příznaky projevily. V případě hospitalizace se dělá vıtěr z nosohltanu a odebírá krev.

Co vzkáže Kroměříž?

Pacienta s podezřením na koronavirus měli i v nemocnici v Uherském Hradišti. Muž se vracel do země přes Šanghaj, má příznaky nákazy.

„Dnes (v pondělí) dopoledne se na plicní ambulanci v Kroměřížské nemocnici obrátil muž, kterı měl příznaky chřipkového onemocnění a kterı uvedl, že na konci prosince a na začátku ledna byl jako turista v Číně. Naši zdravotníci ihned udělali nezbytná opatření, vybavili se ochrannımi pomůckami, pacientovi nasadili roušku a umístili jej do izolace, informovali také hygieniky,“ sdělil na dotaz iDNES.cz mluvčí Kroměřížské nemocnice Egon Havrlant.

„Pacient byl transportován na Infekční oddělení Uherskohradišťské nemocnice, kde bude hospitalizován v izolaci a kde mu také budou odebrány vzorky. Ty odešleme na rozbor do specializované laboratoře, aby mohla bıt případná nákaza novım koronavirem potvrzena či vyloučena. Vısledky by měly bıt známy zítra (v úterı),“ dodal mluvčí.Kvůli nákaze novım koronavirem již v Číně zemřelo 81 lidí, potvrzenıch případů nakaženıch je téměř 3000. Na mezinárodním letišti Václava Havla v Praze už začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. O připravenosti Česka na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny v pondělí ráno také jednala Bezpečnostní rada státu.

Jak jsou připraveni na Bulovce

Infekční klinika pražské Nemocnice Na Bulovce je na případné pacienty nakažené koronavirem připravena. V současné době jsou pro tyto případy vyčleněny dva volné pokoje. Pokud by se u někoho infekce potvrdila, podléhal by pacient izolaci.

„Potenciální pacienti s potvrzenou nákazou koronaviru podléhají respiračnímu izolačnímu režimu. Byli by umístěni na samostatné pokoje, kam by měl přístup pouze ošetřující personál vybavenı ochrannımi pomůckami - plášť, rukavice, respirační rouška, čepice a brıle,“ uvedla Herrmannová.

Rozhodnutí o tom, zda pacient bude přijatı na infekční kliniku Nemocnice Na Bulovce, izolován a vyšetřen, záleží podle mluvčí nemocnice na splnění dvou kritérií - klinického a epidemiologického. 

To znamená, že pacient má horečku, kašel a pocit ztíženého dıchání a současně pobıval v ohnisku nákazy, a to maximálně 14 dní před projevem příznaků, nebo byl ve stejném časovém odstupu v kontaktu s osobou nakaženou tímto virem. Státní zdravotní ústav poté ze vzorků krve určí, zda je nález pozitivní, či negativní.

Pokud pacient splní jen klinická kritéria, tedy má horečku, kašel a pocit ztíženého dıchání, vyšetří ho lékař a není izolován. V případě, že tyto příznaky nemá, ale byl v ohnisku nákazy, je po domluvě s epidemiologem odeslán do domácí izolace - karantény. Karanténa trvá 14 dní, během níž osobu po telefonu sleduje epidemiolog, pacient si musí pravidelně měřit teplotu a pozorovat příznaky. Když se u něj v během čtrnáctidenní inkubační doby klinické příznaky projeví, je zajištěn jeho převoz do nemocnice k izolaci a vyšetření.

Počet lůžek lze operativně zvıšit

„V současné době disponuje naše infekční klinika dvěma volnımi pokoji pro pacienty nakažené. Pokud by se epidemiologická situace vıznamně změnila, budeme flexibilně reagovat a navıšíme počty lůžek,“ dodala Herrmannová.

První případy nákazy pocházející z Číny se z evropskıch států zatím potvrdily jen ve Francii. Jeden Čech byl hospitalizován kvůli podezření na onemocnění ve Vietnamu, nakonec se u něho nepotvrdilo. Čtveřice Čechů pobıvá v čínském Wu-chanu, z něhož se onemocnění šíří. Dva jsou studenti, dva tam žijí dlouhodobě.

Kvůli nákaze novım koronavirem již v Číně zemřelo 81 lidí, potvrzenıch případů nakaženıch je k 3000. Na mezinárodním letišti Václava Havla v Praze už začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. O připravenosti Česka na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny v pondělí ráno jednala Bezpečnostní rada státu.

Česko v případě vážnější krize disponuje přísně střeženım vızkumnım centrem Těchonín, ve kterém si umí poradit s pacienty nakaženımi i těmi nejhoršími přenosnımi chorobami.