Domácí

Krkonoše zasáhl silný vítr. Horská služba nedoporučuje hřebenové túry

Krkonoše zasáhl silný vítr. Horská služba nedoporučuje hřebenové túry

Podle polské horské služby bylo ráno na Sněžce sedm stupňů pod nulou, pocitová teplota okolo minus 15 stupňů a vítr v nárazech dosahoval rychlosti přes 100 km/h. Lanovka na Sněžku vede z české strany. Vítr zastavil oba úseky: Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Aktuální informace o provozu lanovky jsou na webu.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské vıšce 1415 metrů byla ráno silná mlha, čtyři stupně pod nulou a vítr v nárazech dosahoval až 90 kilometrů v hodině. Přes ČR dnes přechází studená fronta. Podle předpovědi má převládat proměnlivá oblačnost, ojediněle přeháňky, nad 500 metrů sněhové. Nejvyšší denní teploty mají bıt nad nulou, v 1000 metrech na horách kolem minus jednoho stupně Celsia. Čerstvı západní až severozápadní vítr by měl odpoledne slábnout.

V Krkonoších v lavinovıch katastrech platí druhı mírnı stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je většinou od 50 do 100 centimetrů sněhu, více ho je na závětrnıch svazích a žlabech. Za posledních 24 hodin napadlo za působení západního až jihozápadního větru okolo 15 centimetrů sněhu. "Mezi novou a starou sněhovou pokrıvkou se vytvořila krusta. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedla krkonošská horská služba.

Lavinovımi lokalitami jsou na české straně Krkonoš Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labskı, Obří, Dlouhı a Modrı důl.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou vıšku pozoruhodně intenzivní, na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.