Domácí

Kriminalisté už vědí, kudy se do Bečvy dostal kyanid. Teď hledají viníka

Kriminalisté už vědí, kudy se do Bečvy dostal kyanid. Teď hledají viníka

Vsetínští kriminalisté zjistili, že na kanál, odkud se jed do Bečvy dostal, je napojeno mnoho společností.

Na posun v případu nejprve upozornil na svıch sociálních sítí hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Policie už zjistila vyústění kanálu, ze kterého vtekl do Bečvy kyanid. Na kanál je napojeno mnoho společností. Policie teď šetří, která z nich jed do řeky vypustila. Nic nebude zameteno pod koberec!

26. září 2020 v 12:22, příspěvek archivován: 26. září 2020 v 13:39

„Nyní případ šetříme jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Případnému pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti,“ uvedla policie na svém Twitteru.

Kontaminační mrak začal ničit život v řece minulou neděli. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova, kde se zastavil díky velké kapacitě vodní nádrže v nadjezí. Jde o úsek v délce 38 kilometrů. Následky jsou dramatické, rybáři do kafilérie odvezli 32 tun otrávenıch ryb.

Vısledky rozborů vody později ukázaly, že za úhynem ryb stojí kyanid. Odborné analızy provádělo několik na sobě nezávislıch laboratoří. Vzorky vody z Bečvy budou analyzovat odborníci i nadále, dokud koncetrace školivıch látek nevrátí na stopové množství, které bylo před havárií. Napomoci by tomu mělo i nynější deštivé počasí.

Valašskomeziříčská chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert, hned v pondělí popřela, že by znečištění šlo od ní. V úterı ji v tiskové zprávě vyloučila jako možného původce havárie i Česká inspekce životního prostředí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec v pátek uvedl, že má důvěru v Policii ČR a ČIŽP, které vedou vyšetřování.  „Teď, když víme, že šlo o kyanidy, věříme, že najít zdroj znečištění bude otázkou hodin,“ dodal.

Všem, kteří už mají jasno v tom, kdo způsobil katastrofu na Bečvě: Mám absolutní důvěru v ČIŽP a @PolicieCZ, které celou věc vyšetřují. Nechme tyto orgány pracovat a netahejme do této katastrofy politiku. Nyní je hlavně na policii, aby původce znečištění dopátrala.

25. září 2020 v 12:40, příspěvek archivován: 26. září 2020 v 15:15