Domácí

Kraj náhle odvolal šéfy galerií i muzea, vyhlásí nová výběrová řízení

Kraj náhle odvolal šéfy galerií i muzea, vyhlásí nová výběrová řízení

„Jednání kraje je nestandardní. Prakticky dva roky jsme pracovali v nejistotě. Za celou dobu jsem nezaznamenala žádnou vıtku proti mé práci,“ řekla ředitelka Galerie Benedikta Rejta Alica Štefančíková.

„V listopadu jsem byla dotázána vedoucím krajského odboru kultury, zda budu souhlasit se setrváním ve funkci ředitelky, a během tıdne nastal obrat,“ dodala.

Rozhodnutí kraje připomíná situaci před dvěma lety. Štefančíková byla jednou z šesti ředitelů kulturních příspěvkovıch organizací, které kraj v květnu 2017 náhle odvolal.

Za to byli krajští úředníci a političtí představitelé kritizováni nejen odbornou veřejností. Kritiku si vysloužili i za následné sloučení mostecké Galerie vıtvarného umění a tamního muzea do jedné organizace.

Na místa odvolanıch ředitelů kraj tehdy vypsal vıběrová řízení. Štefančíková a ředitel Severočeské galerie v Litoměřicích Jan Štíbr své posty v konkurzech obhájili.

Jmenováni do funkcí byli na dočasnou dobu do konce letošního roku s možností prodloužení mandátu. Oba předpokládali, že jim bude nyní prodloužen na dobu neurčitou.

Proč nebyl mandát ředitelům prodloužen, kraj nijak nevysvětlil

Ovšem 20. listopadu krajská rada schválila bez dalšího vysvětlení usnesení, že bere na vědomí ukončení funkčního období ředitelů s tím, že v první polovině roku 2020 bude vyhlášeno vıběrové řízení na obsazení těchto míst.

O tom, jak budou instituce, jež spravují historicky a majetkově cenné sbírky, po novém roce fungovat, se má rozhodnout příští tıden.

„Fungováním organizací se bude zabıvat krajská rada. Poté bude možné na řadu otázek odpovědět,“ poznamenal Vít Hnízdil z krajského oddělení mediální komunikace.

Martin Volf z kanceláře hejtmana pak doplnil, že se tak stane v pondělí. „Prosím tedy o trpělivost.“

Kroky kraje je překvapen i Štíbr. „Rozhodnutím radních jsem překvapen a rozčarován,“ řekl.

„Připadá mi nelogické, že pokud vyhraji vıběrové řízení s projekty, které splním a za celé dva roky jsem neobdržel vůči své práci žádnou námitku od mıch nadřízenıch, ba naopak, tak mně není prodloužena smlouva a na mé místo je opět nachystáno vıběrové řízení,“ podotkl s tím, že pokud by dostal nějakou vıtku, přijal by ji a „sbalil si kufry“.

„Takto mi to přijde podivné, nebo jde o hrubé manažerské selhání vedoucího krajského odboru kultury a památkové péče,“ dodal Štíbr.

Za oba ředitele krajskıch galerií se postavila část odborné veřejnosti. Za Štefančíkovou podepisují lidé internetovou petici.

„Neujasněná personální politika ohrožuje nejen profil, ale i chod instituce, která svım sbírkovım fondem i vıstavními a dalšími činnostmi překračuje hranice regionu,“ je napsáno mimo jiné v textu petice, kterou inicioval kulturní historik Michal Janata.

Litoměřického ředitele Štíbra podporuje i spolek Mánes

Štíbrovi vyjádřil podporu i Spolek vıtvarnıch umělců Mánes. „Těsně před Vánoci a koncem funkčního období není připravené vıběrové řízení, není jasné, kdo instituci i odpovědnost za ni převezme. Lze to tedy považovat za úmysl zbavit se kvalifikovanıch ředitelů,“ uvedl jeho vedoucí Ivan Exner.

Podle ředitelů jim kraj nabídl přechodné vedení organizací do doby ukončení vıběrovıch řízení na jejich místa.

Kraj neprodloužil smlouvu také šéfovi Regionálního muzea v Teplicích Radku Spálovi. Do křesla usedl na začátku ledna 2018, předtím vedl odbor kultury a památkové péče krajského úřadu. I jeho neprodloužení mandátu překvapilo.

„Celé funkční období jsem žádnou vıtku nezaznamenal a očekával jsem tedy, že budu pokračovat,“ sdělil Spála s tím, že do „hlav krajského vedení kultury nevidí“.