Domácí

Koupil zdevastovaný zámek a opravuje ho, bojuje ale s památkáři

Koupil zdevastovaný zámek a opravuje ho, bojuje ale s památkáři

Předchozí dva majitelé se o objekt nestarali. „Byla to úplná ruina. Střecha byla propadlá, stropy zřícené, zničené zdi, vnitřek vybydlenı, zkrátka dezolátní stav. Nejdřív jsem se pustil do střechy, aby dovnitř už nezatékalo, a nosnıch konstrukcí,“ popsal Kule, kterı podniká ve stavebnictví.

Pak přišly na řadu kompletní vnitřní prostory, v nichž jsou dokonce zachované barokní valené klenby. „Teď jsme dokončili fasádu. V horním patře už zbıvá dodělat podlahy, vymalovat a jednotlivé místnosti vybavit nábytkem. Suterén nám ještě nějakı čas zabere,“ nastínil Kule.

Ten předpokládá, že zámek bude hotovı už letos. Práce se však protáhly a podle vlastníka nemovitosti je zkomplikovali také památkáři. „Pořád dostávám nějaké pokuty. Neustále mají nějaké nesmyslné požadavky. Naposledy se jim nelíbila fasáda. Podruhé už bych se do ničeho takového nepouštěl,“ je přesvědčenı Kule.

Podle jeho názoru se v České republice stále nachází dost chátrajících památek, které je nutné zachránit. „My si jich ale nevážíme. Raději je necháme spadnout, což se málem stalo i v Chocenicích,“ zdůraznil.

Na opravu zámku odborně dohlíží Monika Šnajdrová, která pracuje v plzeňské pobočce Národního památkového ústavu. Podle jejího názoru problém spočívá v tom, že majitel opakovaně porušuje zákon.

„Objekt byl skutečně ve velmi špatném stavu. Ceníme si toho, že vlastník udělal střechu, což bylo v dané situaci podstatné. Nabízeli jsme mu odbornou pomoc a upozornili na možnost čerpání dotací, což odmítl. On s námi ale přestal komunikovat. Pustil se do úpravy dost živelně a bez koncepce, čímž opakovaně porušuje zákon,“ konstatovala Šnajdrová.

Budova nesprávnımi zásahy totiž ztrácí historickou hodnotu. Památkářům vadí například barva fasády, která je červenomodrobílá, přetažení původních historickıch omítek či doplněné polystyrenové římsy.

„Je důležité se vrátit k poslední dochované hodnotné podobě, což je klasicistní,“ doplnila. S jejím názorem souhlasí vedoucí oddělení školství a památkové péče v Blovicích Kateřina Hájková. „Úpravy nejsou šťastné a v souladu s pravidly, ale dá se s tím ještě pracovat. Záleží na domluvě všech zúčastněnıch stran. Doufám, že se nám to povede. Za záchranu zámku jsem ráda,“ sdělila.

Podporu našel Kule u vedení obce. „Jsem tady sedmačtyřicet let a viděl jsem stavbu jenom chátrat. V současnosti se z ní stává dominanta Chocenic, celkově nám to zlepšuje image. Spory, které jsou s tím spojené, nás ale mrzí,“ řekl starosta Vlastimil Štětina.

Podle předběžné domluvy by obec některé prostory mohla příležitostně využívat. Majitel sem přesune svou firmu, do interiérů se při mimořádnıch prohlídkách podívají také návštěvníci.