Domácí

Kotěrovu kiosku scházejí ještě měděné ozdoby, Hradec už hledá nájemce

Kotěrovu kiosku scházejí ještě měděné ozdoby, Hradec už hledá nájemce

Na první pohled upoutá zejména půlkruhová markıza nad vıdejním okénkem kiosku, která se nedochovala, avšak díky původní dokumentaci bylo možné vyrobit repliku.

„Konstrukce však není zcela identická. Byla totiž velmi subtilní, což mohl bıt i důvod, proč nepřežila. Museli jsme se také držet současnıch norem,“ vysvětlil vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta.

Průvod orlů u Pražského mostu v Hradci Králové v roce 1912
Kiosku scházejí k dokončení některé měděné prvky (22. 1. 2021).
Vedoucí odboru památkové péče magistrátu Jan Falta představuje opravu kiosku (22. 1. 2021).
Kiosku scházejí k dokončení některé měděné prvky (22. 1. 2021).
30 fotografií

Markızu a horní část kiosku zdobí měděné prvky. Ale právě ručně tepané měděné reliéfy se staly příčinou nedokončení díla. Město nebylo spokojeno s jejich kvalitou a odmítlo za ně stavební firmě zaplatit. Firma Vlčí stavby proto vypověděla smlouvu a radnice nyní hledá nového zhotovitele desek.

„Kvalita klempířskıch prací zahrnující zejména tepané reliéfy neodpovídala požadavkům odboru památkové péče. Jedná se o nemovitou kulturní památku,“ sdělila tisková mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Šmídová.

„Požadavky na kvalitu byly odvozeny od dochovanıch secesních reliéfů z dob vıstavby a stavebně historického průzkumu. Po odstoupení od smlouvy zhotovitel zaplatil sjednané odstupné ve vıši 20 procent z celkové ceny díla, což činí zhruba 580 tisíc korun,“ uvedla mluvčí.

Až na měděné prvky se rekonstrukce zdařila

„Jedná se o ručně tepané plastiky s motivy, které již na některıch místech objektu jsou. Je tedy potřeba je vyrobit tak, aby byly pokud možno stejné. Není to jednoduchá technologie, ale byla by jistě škoda, aby tyto prvky znehodnotily celou rekonstrukci, která je jinak velmi zdařilá,“ uznal Falta.

Na místě Pražského mostu stál od roku 1768 pevnostní most. Od konce 19. století se uvažovalo o splavnění Labe až do Jaroměře a most tomuto záměru nevyhovoval.

„Od roku 1898 se uvažovalo o stavbě nového mostu, kterı roku 1901 navrhl pražskı inženırskı stavitel Adolf Janoušek. Stavěl ho takzvanı erár, šlo tedy o státní most. Město se s erárem dohadovalo, jaké by měl mít parametry. Nakonec to vyústilo v to, že v roce 1908 byla zahájena stavba a město mělo samo zadat řešení předpolí mostu,“ popsal Falta.

„O rok později bylo toto řešení zadáno mladému, ale velmi schopnému architektovi Janu Kotěrovi a roku 1912 byly kiosky postaveny. Aby po mostě mohla jezdit železná dráha, tedy tramvaje, byl most zesílen. Díky tomu vyhovuje až do současnosti a nepostihl ho osud mnoha jinıch mostů, které narůstající dopravě neodolaly,“ přiblížil Falta.

Dva kiosky dokončili dříve

Zatímco dva ze čtyř kiosků již dříve obnovou prošly, opravu dalších dvou na protější straně mostu začala radnice připravovat v roce 2014, kdy památkáři vydali první závazné stanovisko k obnově těchto kulturních památek.

V roce 2017 na základě požadavku Národního památkového ústavu na obnovu zaniklıch prvků byla dokumentace doplněna o markızu na levobřežním kiosku.

13. srpna 2019

„Tento třetí objekt má podobně jako ty dva předchozí novou omítku, interiér, je zde provedena celá řada kamenickıch prvků, okna a dveře prošly repasemi, případně jsou nahrazeny replikami,“ přiblížil Jan Falta.

„Postupná obnova kiosků a rekonstrukce zaniklıch prvků je prováděna podle originální dokumentace Úpravy obou předmostí u nového mostu v Hradci Králové na nábřeží císaře Františka Josefa a Eliščině nábřeží, podepsané architektem Janem Kotěrou v květnu 1910, která je uložena ve sbírce architektury Národního technického muzea, a dále na podkladě stavebně historického průzkumu a závěrů restaurátorskıch průzkumů,“ uvedl Falta.

Trafika, pak zmrzlina. Hledá se nájemce

Rekonstrukce kiosku nebyla jednoduchá. „Byla to hrozná piplačka. Řemeslníci tam odvedli opravdu hodně práce. Je neuvěřitelné, co všechno oprava takové malé stavby obnáší. I tak na tom proděláme přes milion korun,“ vylíčil již před časem jednatel společnosti Vlčí stavby Vladimír Bernı.

Po dostavbě nyní opravovaného kiosku v něm byla trafika, před opravami se tam prodávala zmrzlina. Město nyní bude hledat nájemce.

„Rekonstrukce bude definitivně dokončena za několik měsíců. To by ale nemělo bránit tomu, aby se jeho případnı novı uživatel nemohl nastěhovat dříve a kiosek provozovat. Připravujeme vıběrové řízení na nájemce, kterı si zde otevře malı obchod nebo rychlé občerstvení,“ uvedla ředitelka Správy nemovitostí Hradec Králové Jaroslava Bernhardová.