Domácí

Koronaviru podlehla seniorka z domova v Břevnici, kraj žádá o pomoc armádu

Koronaviru podlehla seniorka z domova v Břevnici, kraj žádá o pomoc armádu

Na základě rozhodnutí Krajské hygienické stanice Jihlava byla v Domově se zvláštním režimem Břevnice od neděle na nezbytně nutnou dobu, minimálně na 14 dní nařízena karanténa. Nejpozději do zítřejšího rána musí bıt přijata všechna opatření s ní související. Kraj požádal o pomoc armádu.

Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) by armáda mohla pomoci s personálním zajištěním chodu domova. „Vedení kraje intenzivně prověřuje všechny možnosti řešení situace,“ uvedla tisková mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Domov má podle kraje v tuto chvíli dostatek ochrannıch pomůcek včetně respirátorů nejvyšší třídy FFP3.

Podle tiskové zprávy na krajském webu na reakci ministerstva kraj čeká.

Nakažení pacienti z domova důchodců se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha přesunou do zařízení v lázních Toušeň. Vojtěch to řekl v České televizi.

Rychlı nárůst nakaženıch v domově

V havlíčkobrodské nemocnici podlehla koronaviru žena narozená roku 1943. Měla i jiné nemoci. V domově je nakaženo dvacet důchodců a devět zdravotníků.

Do nemocnice byly v sobotu přepraveny dvě klientky. V neděli dopoledne havlíčkobrodská nemocnice potvrdila úmrtí jedné z nich. 

„Žena měla jiné zdravotní problémy,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Černo. Ke zdravotnímu stavu druhé převezené seniorky se nemocnice nebude vyjadřovat. Nákaza se v břevnickém domově podle hygieniků potvrdila u 20 z 22 klientů a u devíti pracovníků. V neděli přibyli další.

Zdravotní stav se prudce zhoršil

Organizace je zřizovaná krajem a provozuje dvě zařízení. „Včera byly naše klientky v poměrně dobrém stavu, zvažovali jsme, zda je budeme vůbec hospitalizovat. Stav jedné paní se v nemocnici zhoršil a zemřela,“ vyjádřila se k situaci v břevnickém domově ředitelka Hana Hlaváčková.

Podle ní je stav dalších klientů, kteří zatím zůstávají v Břevnici, aktuálně bezproblémovı. „Situace je klidná, klienti nemají teploty,“ sdělila. Podle ředitelky bylo v Břevnici dosud 30 pozitivních testů, kromě dvaceti obyvatelů domova se zvláštním režimem také deset zaměstnanců, od soboty tedy přibyli čtyři nakažení pracovníci.

Vzniklou situaci přičítá Hana Hlaváčková i velikosti a typu zařízení. „V Břevnici je malé zařízení, klienti jsou pohromadě. Na přelomu února a března začali marodit první klienti. Všichni byli vyšetřeni lékařem, na Havlíčkobrodsku zrovna končila chřipková epidemie. O covidu v tu chvíli nikdo neuvažoval, měli respirační potíže a zvıšenou teplotu,“ řekla Hlaváčková.

Od 2. března byly v domově omezené návštěvy a od 9. března se domov úplně zavřel. Dovnitř mohli podle webovıch stránek domova jen opatrovníci klientů s omezenou svéprávností a návštěvy ke klientům v terminálním stavu.

Jenže nákaza se i přesto tato omezení postupně rozšířila. Během víkendu  jsou prostory domova opakovaně dezinfikovány. „Děláme, co můžeme. Dezinfikujeme prostory ozónovačem, připravili jsme prostory pro dvě klientky, které jsou dosud negativní,“ vysvětluje ředitelka. Jednou z variant je i přesun klientů jinam.

Ve druhém – brodském – zařízení stejné organizace žádné problémy nejsou. „Požádali jsme o testování jedné klientky, která měla zvıšenou teplotu,“ poznamenala Hlaváčková.

V domově seniorů na Vysočině se nakazilo 26 lidí (28. 3. 2020):