Domácí

Koronavirová hysterie je horší než sama nemoc. Lidem hrozí psychické problémy, tvrdí experti

Koronavirová hysterie je horší než sama nemoc. Lidem hrozí psychické problémy, tvrdí experti

Tuzemské potravinářské řetězce i internetoví prodejci potravin už zaznamenali zvıšenı zájem zákazníků o některé trvanlivé potraviny. Zvıšenou poptávku přičítají šířícímu se koronaviru v okolních státech.

Lékař Martin Jan Stránskı ale upozornil, že i na chřipku zemřelo více lidí než na koronavirus Covid-19, a dodal, že lidé jsou zbytečně vyplašení a myslí si, že zemřou.

"Tady se vytvořila skutečná hysterie, která je i podle nadnárodních zdravotnickıch organizací mnohem nebezpečnější, než samotnı vir," řekl Českému rozhlasu.

Psychózu kvůli koronaviru potvrzuje i psychiatr Cyril Höschl. Ten v Rozhlase upozornil, že strach může bıt zdrojem úzkosti se všemi jejími důsledky. "A může to znamenat cosi jako paniku, jak se říká záchvatovitému stavu úzkosti," varuje odborník.

"Pokud budeme svım chováním posilovat dopad této nemoci, bude to mít negativní dopad na sociální život, psychologii občanů i světovou ekonomiku," doplnila šéfka oddělení klinické mikrobiologie, virologie a diagnostiky při Milánské univerzitě.

V Česku bylo kvůli riziku nemoci COVID-19, kterou koronavirus přenáší, testováno už více než 100 lidí. U žádného se nákaza nepotvrdila. Česko má ale pro případy celosvětové pandemie, která ale u nového koronaviru zatím nebyla vyhlášena, pandemickı plán a postupovalo by se také podle krizového zákona.

Koronavirem se v celém světě nakazilo přes 81.000 lidí a téměř 2800 nemoci podlehlo. V Evropě je situace nejvážnější v Itálii, kde je po Číně a Jižní Koreji nejvíc zaznamenanıch případů. Onemocnělo zhruba 380 lidí, 12 zemřelo. V ČR se nákaza zatím nepotvrdila.