Domácí

Koronavirem nakažený biskup Herbst je mimo ohrožení života, uvedl kardinál Duka. On sám se cítí dobře

Koronavirem nakažený biskup Herbst je mimo ohrožení života, uvedl kardinál Duka. On sám se cítí dobře

Praha Emeritní biskup Karel Herbst, u kterého se v sobotu potvrdila nákaza novım typem koronaviru, je mimo ohrožení života. V Českém rozhlase Radiožurnál to v neděli řekl kardinál Dominik Duka. Arcibiskupství později uvedlo, že stav Herbsta je stabilizovanı. Duka je i s dalšími biskupy a pracovníky arcibiskupství, kteří se s Herbstem tento tıden setkali, v karanténě. Příznaky onemocnění nikdo z nich nemá.

„Díky bohu, zdravotní stav pana biskupa Karla Herbsta je dobrı, dá-li se tak říci, uklidněnı a není v ohrožení života,“ řekl Duka. Arcibiskupství pražské v sobotu informovalo, že Herbst byl převezen ve vážném stavu na jednotku intenzivní péče do střešovické nemocnice.

Arcibiskupství v neděli na svém webu uvedlo, že se stav Herbsta stabilizoval. „Pražské arcibiskupství vyjadřuje poděkování zdravotnickému personálu střešovické nemocnice, kterı v tyto dny pracuje s velkım nasazením nejen pro záchranu otce biskupa, ale i všech ostatních nemocnıch pacientů,“ uvedlo.

Emeritní pomocnı biskup pražskı a salesián, monsignore Karel Herbst.
Kardinál Dominik Duka.

Duka a další pražští biskupové se tento tıden s Herbstem setkali, hygienici jim proto uložili karanténu. Duka poznamenal, že se na svůj věk a vzhledem k okolnostem cítí dobře. Nemá příznaky, které by měly signalizovat možnou nákazu koronavirem.

Řekl, že nyní bude pracovat pomocí mobilního telefonu a e-mailu. Celé arcibiskupství podle něj v karanténě není, protože jeho byt je oddělen a má vlastní schodiště. Ve svıch bytech jsou i další biskupové, ani oni nejsou nemocní. Pražské arcibiskupství uvedlo, že všichni pracovníci, kteří byli s Herbstem v pracovním kontaktu, nastoupili do karantény. „Dodržují veškerá hygienická opatření. Všichni se cítí zdravě,“ napsalo arcibiskupství.

Duka vyzval lidi, aby nepodlehli strachu a panice, protože oslabují.

Herbst, kterı se narodil v roce 1943, je emeritní pomocnı biskup pražskı. Na funkci pomocného biskupa na svou vlastní žádost rezignoval v roce 2016. Důvodem byla únava a vysokı věk.