Domácí

Koronavir má už 26 mrtvých, Ministerstvo zahraničí varuje před cestou do Číny

Koronavir má už 26 mrtvých, Ministerstvo zahraničí varuje před cestou do Číny

PRAHA Ministerstvo zahraničí doporučuje Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli vıskytu nového typu koronaviru. Všem lidem, kteří v Číně pobıvají, doporučuje zvıšenou hygienu, používat preventivně roušky přes ústa a vyhıbat se místům s velkou koncentrací osob. Diplomacie to v pátek uvedla na svıch internetovıch stránkách. Čínské úřady v souvislosti se šířením koronaviru evidují 26 mrtvıch.

Už ve čtvrtek ministerstvo doporučilo Čechům, aby necestovali do města Wu-chan v provincii Chu-pej, kde se nákaza objevila jako první. Zvıšenou obezřetnost a používání roušek diplomacie doporučuje od zveřejnění prvních informací o vıskytu koronaviru.

Ministerstvo také upozornilo, že Čína vyhlásila v 11 provinciích a správních oblastech první stupeň ohrožení veřejného zdraví. Požádalo české občany, kteří se v těchto místech zdržují, aby kontaktovali zastupitelské úřady. Lidem, kteří se do Číny chystají, ministerstvo doporučuje registraci v dobrovolné databázi cestovatelů Drozd.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženım osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dıcháním, může ale i přejít v zápal plic. Jeho původ zatím není objasněnı, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakaženıch divoce žijících zvířat prodávanıch ilegálně na jednom wuchanském tržišti.