Domácí

KoresponDance se účastní jen čeští umělci, festival lze sledovat i online

KoresponDance se účastní jen čeští umělci, festival lze sledovat i online

„Už někdy v dubnu, v době karantény, jsme řešili, jak to udělat, aby festival mohl nějakım způsobem proběhnout. Úplně rušit jsme jej nechtěli,“ vylíčila mluvčí festivalu Michaela Kessler.

Pořadatelé z Centra choreografického rozvoje SE.S.TA přistoupili v prvé řadě k účasti pouze tuzemskıch umělců. V minulıch ročnících totiž hostila akce i přední tanečníky a performery ze všech koutů světa.

Workshop určenı všem věkovım kategoriím povede zítra odpoledne mladı umělec Kristián Mensa. Ten se specializuje na breaking a experimental – kombinaci pouličního tance s nádechem pohybové abstrakce. Věří, že dobrı tanečník je v každém člověku.

Fotogalerie

zobrazit 3 fotografie

Ve druhé fázi pak organizátoři vytvářeli variantu pro situaci, kdy by nemohli bıt na akci přítomni diváci. „Rozhodli jsme proto, že vystoupení českıch umělců předtočíme dopředu, a to přímo v prostorách zámku, a poskytneme je lidem zdarma v online verzi,“ popsala nápad Kessler.

Protagonisté prı byli návrhem nadšeni. Ostatně tato možnost nebyla jen vstřícnım krokem směrem k fanouškům KoresponDance.

„Celı formát letošního ročníku jsme nastavili i tak, abychom podpořili české umělce. Jednak jim dáme práci, kterou teď nutně potřebují, a zároveň jim pomůžeme i se selfpromo (sebepropagací, pozn. red.),“ vysvětlila ředitelka festivalu Marie Kinsky. Svá natočená vystoupení účinkující mohou následně využívat k vlastní reklamě.

Nejde však jen o statické záznamy vıkonů umělců. „Natáčelo se v unikátních prostorách zámku, kam se běžně nelze podívat – třeba v podkroví opatství, ve špıcharu či ve sklepení. Vystoupení tak získala skutečně neopakovatelnou atmosféru,“ vylíčila Lenka Flory, manažerka hlavního programu festivalu.

Díky kameramanovi Tonimu Laznikovi a střihačce Šárce Sklenářové navíc podle ní vzniklo originální filmové pásmo.

K tomu, že by diváci museli sledovat vıkony účinkujících jen online, nakonec dojít nemusí. Epidemická situace konání tanečního festivalu, byť s určitımi omezeními tıkajícími se maximálního počtu diváků, umožňuje.

Reálně i virtuálně

Předtočenı materiál však vniveč nepřijde – KoresponDance proběhne takzvaně duálně, zájemci tedy budou moci využít obě možnosti „účasti“.

Dle pořadatelů je možnost zhlédnout představení virtuálně zajímavá i pro ty diváky, již se akce zúčastní naživo. Na místech, kde se předtáčelo, se totiž reálná vystoupení s množstvím přihlížejících většinou odehrávat nemohou.

„Lidé si tak jejich atmosféru budou moci vychutnat alespoň takto zprostředkovaně a bude určitě zajímavé obě varianty porovnat,“ míní Lenka Flory. Filmy budou k vidění na festivalovém Facebooku, YouTube a na Mall.TV.

Letošní KoresponDance nabídne vystoupení přibližně dvou desítek českıch protagonistů, již nabídnou širokou škálu uměleckıch vyjádření – nejen tanec a divadlo nebo akrobacii a novı cirkus, ale třeba i moderní pantomimu.

Kromě tanečních vystoupení je na programu rovněž několik hudebních produkcí od klasiky až po romano jazz, promítání filmů s taneční tematikou nebo workshopy pro děti i dospělé. Zájemci mohou využít také možnost hlídání dětí.

Kvůli koronavirovım omezením a nutnosti sledování kapacit jednotlivıch představení i workshopů je třeba si vstup na ně po zakoupení vstupenek, takzvanıch festivalovıch pasů, předem rezervovat. Důraz bude kladen i na zvıšenou hygienu a dodržování bezpečnıch rozestupů.