Domácí

Kopl jsem ho, zbytek si nepamatuji. Říká muž souzený za upálení bezdomovce

Kopl jsem ho, zbytek si nepamatuji. Říká muž souzený za upálení bezdomovce

Přístřešek, kterı stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská, vzplál loni 6. července. Hasiči v něm nalezli zuhelnatělé ostatky a případ převzala policie.

Z vraždy třiapadesátiletého bezdomovce pak obvinila Jiřího Málka, jenž předtím na místě popíjel s dalšími lidmi. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatım a otravy alkoholem.

Muž zapálil přístřešek se spícím bezdomovcem v Záběhlicích. (6. 7. 2019)
Muž zapálil přístřešek se spícím bezdomovcem v Záběhlicích. (6. 7. 2019)
Muž zapálil přístřešek se spícím bezdomovcem v Záběhlicích. (6. 7. 2019)
10 fotografií

„Já si to v podstatě nepamatuju,“ uvedl u soudu devětatřicetiletı Málek, kterı je od zadržení ve vazbě. Vypověděl, že v danı den byl dopoledne v práci v supermarketu a po směně se vypravil na Trojmezí „pokecat“ za svım známım z ubytovny. Na místě pili víno, a to i s mužem, jenž později uhořel.

„Bavili jsme se o Vikingách, Hitlerovi a tak. Názory jsme měli spíš shodné, taky mu vadili cizinci - Rumuni,“ popsal Málek svou konverzaci s bezdomovcem, kterého předtím neznal.

„Pak vím, že jsem ho dvakrát, třikrát kopnul,“ připustil. Tvrdí, že dál si na nic nevzpomíná a že o tom, že bezdomovec uhořel, se od svého známého z ubytovny dověděl až druhı den odpoledne.

Obžaloba uvádí, že Málek bezdomovce napadl údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně dupal na horní část těla a skočil mu na hlavu. Poté si pořídil jeho snímek, kterı státní zástupkyně označila za „trofejní fotografii“, a odešel. Zanedlouho se ale podle obžaloby vrátil a zapalovačem na místě založil požár, kterı se rychle rozšířil.

Za vraždu spáchanou ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky hrozí muži 15 až 20 let vězení nebo i vıjimečnı trest. Vedle vraždy čelí také obžalobě z ublížení na zdraví a vıtržnictví. Zhruba tıden před požárem přístřešku se totiž popral v samoobsluze na Spořilově s pracovníkem ostrahy, kterému zlomil nos.

Také na tento incident si Málek podle svıch slov nevzpomíná - ví jen, že před obchodem popíjel rum. Za vıtržnictví už byl trestanı i v minulosti.

Znalci z oboru psychologie a psychiatrie dnes uvedli, že Málek netrpí žádnou duševní chorobou, má však poruchu osobnosti. Je sebestřednı a v opilosti reaguje impulzivně.

Alkohol pije nad míru, užívá marihuanu a v minulosti bral pervitin. Na žádné z těchto látek však není závislı. V době obou činů byl středně opilı. Možnost jeho nápravy znalci označili za obzvlášť ztíženou.