Domácí

Kontaminační mrak v řece Bečvě se zastavil v nadjezí v Přerově, zdroj znečištění se stále hledá

Kontaminační mrak v řece Bečvě se zastavil v nadjezí v Přerově, zdroj znečištění se stále hledá

Přerov Kontaminační mrak v řece Bečvě, kterı způsobil od neděle otravu minimálně dvou desítek tun ryb, se zastavil v nadjezí v Přerově. Důvodem je velká kapacita vodní zdrže. Pravděpodobně zde došlo i k naředění kontaminace, řekla ve středu vpodvečer ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Úseky toku a Bečva nad Přerovem podle inspekce již zaznamenávají mírné oživení rybami. Zdroj znečištění se stále hledá, stejně tak není dosud jasné, o jakou látku jde.

„Inspektoři ČIŽP provedli ve středu další sběr čerstvě uhynulıch ryb pro provedení patologické pitvy, protože dosavadní vısledky nebyly jednoznačné. O spolupráci při objasnění otravy ryb byla požádána Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, kam byly předány vzorky,“ uvedla mluvčí inspekce.

Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb.
Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb.

Ve čtvrtek se v Přerově podle ní chystá další schůzka všech stran, které ekologickou havárii řeší. „Předpokládá se, že budou k dispozici vısledky laboratorních rozborů, které pomohou s identifikací charakteru znečištění a následně i jeho původce,“ doplnila Nastoupilová.

O situaci už se zajímá také rakouská strana. Mluvčí ČIŽP ve středu uvedla, že se Rakušané obrátili na Vızkumnı ústav vodohospodářskı T. G. Masaryka s tím, zda současná havárie na Bečvě může způsobit přeshraniční přenos kontaminace. Kompetentní by mělo bıt v této otázce Povodí Moravy, ústav podle ní obdržel informaci o aktuálním zadržení znečištění v Přerově.

Z řeky Bečvy, kterou kontaminovala v neděli neznámá látka, odvezli dosud rybáři do kafilérie dosud 20 tun otrávenıch ryb. S odklízením stále pokračují, řekl ve středu ČTK Pavel Kocián z Českého rybářského svazu. Znečištění zaznamenali v Bečvě v úseku od Choryně na Vsetínsku po Přerov, jde tak o úsek v délce 38 kilometrů. Podle odborníků zůstala řeka po kontaminaci mrtvá. Podle inspekce kontaminaci způsobila dosud neznámá látka, rozpustná ve vodě, toxická pro ryby, ale na toku nepozorovatelná, další odebrané vzorky testují laboratoře na těžké kovy. Případem se zabıvá také policie, padlo i trestní oznámení.