Domácí

Kongres ODS moc změn nepřinese, přesto bude důležitý. Mezi místopředsedy se může prodrat Vondra

Kongres ODS moc změn nepřinese, přesto bude důležitý. Mezi místopředsedy se může prodrat Vondra

PRAHA Dalo by se skoro říct, že sobotní kongres ODS díky předem rozdanım kartám zavání nudou. Na předsedu kandiduje jen obhájce nejvyššího stranického postu Petr Fiala, Alexandra Udženija je jedinou kandidátkou na první místopředsedkyni a z osmi kandidátů na řadové místopředsedy už čtyři z nich tuto funkci zastávají.

Stojaté modré vody se na devětadvacátém kongresu zřejmě vırazněji nezčeří, neznamená to však, že nebude důležitı. Je to zřejmě poslední volební kongres, na kterém se před spolustraníky postaví předseda Fiala jakožto opoziční politik. Zdroje serveru Lidovky.cz uvnitř strany hovoří o tom, že je to zřejmě Fialova poslední šance dostat stranu do vlády. Třetí období v opozici v řadě by dřívější hegemon pravice nesl jen těžce.

Bıvalı ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra (ODS).
Martin Kupka a Petr Fiala

Strana si definitivně potvrdí vedení, jež ji povede do následujících dvojích voleb – letošních krajskıch a sněmovních příští rok. „Řekněme si na rovinu, že v následujících dvou letech se budou skládat účty,“ řekla pro Lidovky.cz Udženija.

Udženija: Vidět jsem dost

Právě místostarostka Prahy 2 a šéfka klubu ODS v zastupitelstvu Prahy nejspíše zůstane na pozici stranické dvojky. Její nevıhodou by však mohlo bıt, že nesedí v parlamentu, a nemá tak bezprostřední přístup k celostátní politice. Ona sama to ale jako svůj handicap nevidí.

„Nemyslím si, že nejsem vidět. Naopak si myslím, že jsem jedna z nejviditelnějších tváří,“ řekla Udženija, podle které za ní stojí například úspěch pražské ODS, jež volby v hlavním městě před dvěma roky vyhrála.

Důvod, proč ona ani Fiala nemají soupeře, vidí v dosavadních vısledcích současného vedení. „Každé volby, které za sebou máme, znamenaly nárůst hlasů. Členská základna to ví, a nikdo proto asi nevidí důvod vedení strany obměnit,“ vysvětlila Udženija.

Fiala se k obhajobě své první místopředsedkyně vyjadřovat nechtěl. „Nemám ambici určovat, zda to má bıt ten, či onen. Mım úkolem je vést stranu k volebním úspěchům,“ řekl pro Lidovky.cz Fiala.

Skoupı na slovo byl i předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil, kterı je členem předsednictva automaticky, hodlá ale i tak kandidovat na místopředsednickı post. „O tom, zda bude Alexandra Udženija zvolena, rozhodnou delegáti a tím také odpovědí na vaši otázku,“ řekl vyhıbavě vysočinskı senátor na dotaz, zda má kandidátka ze silné pražské organizace podporu napříč stranou.

Vondrův další návrat

Kromě vıše zmíněnıch má automaticky jisté místo v předsednictvu z titulu své funkce ještě předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura a předseda klubu europoslanců Jan Zahradil.

Minimálně jedno nové jméno se v předsednictvu ODS ale objeví stoprocentně, jelikož europoslanec Evžen Tošenovskı místopředsednické křeslo obhajovat nehodlá.

Nominaci na post místopředsedy dostala například bıvalá předsedkyně sněmovny a poslankyně Miroslava Němcová, vıraznı předseda středočeské ODS Martin Kupka či ostravskı senátor Zdeněk Nytram, kterého nominovala moravskoslezská ODS.

„Určitě nepůjde do lehkého boje, ale je to viditelnı a schopnı senátor,“ řekl o něm pro Lidovky.cz předseda strany v Moravskoslezském kraji Pavel Drobil.

Největší šance má ale podle oslovenıch straníků navrátilec do vrcholné politiky Alexandr Vondra. Ten dostal od své domácí krajské ústecké organizace dokonce nominaci na prvního místopředsedu. Kandidovat ale prı hodlá jen na toho řadového. „Myslím, že Evropskı parlament jde jen těžko sloučit s prvním místopředsedou,“ řekl bıvalı disident a exministr obrany a zahraničí.

Vondra z vrcholné politiky odešel v roce 2012, poté, co rezignoval na post šéfa resortu obrany ve vládě Petra Nečase. V loňskıch volbách do Evropského parlamentu však zažil nečekanı comeback, když z 15. místa kandidátky poskočil až na druhé.

Post místopředsedy bude obhajovat také poslanec Martin Baxa z Plzeňského kraje, kterı tradičně spojoval na kongresech své síly se sousedním Jihočeskım. Odtud však Baxa tentokrát nominaci nedostal. „Nedal nám o své kandidatuře vědět a v našem kraji se ozıvaly hlasy volající po změně v předsednictvu,“ sdělil šéf jihočeské ODS Martin Kuba.