Domácí

"Konec depky z řepky!" Ekologičtí aktivisté pochodovali Prahou, kritizovali vládu

Podle organizátorů jsou dosavadní kroky vlády v otázkách ochrany a ozdravení české krajiny a řešení klimatické krize nedostatečné, řečníci vyzvali stát k razantnějšímu přístupu. Poté se účastníci vydali pochodem přes Karlův most k ministerstvu zemědělství. Akce se obešla bez incidentů.

Protestu s názvem Poslední kapka se zúčastnili zástupci velkıch organizací jako Hnutí Duha, Greenpeace nebo Strana zelenıch, stejně jako menší lokální spolky. "Máme tady například lidi, kteří vystupují dlouhodobě proti rozšiřování těžby na dole Turów, jsou tady lidé, kteří vystupují proti těžbě štěrkopísku u Uherského Ostrohu, jsou tady lidé, kteří vystupují proti stavbě nesmyslnıch přehrad," řekla za organizátory Marika Volfová.

Uvedla, že hlavními požadavky protestujících jsou vytvoření plánu na zadržování vody v krajině, razantní změna zemědělské politiky a systému dotací směrem k podpoře udržitelného zemědělství a co nejrychlejší přechod z fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie. "Vláda má hájit zájmy lidí, ne bezohlednı a devastující byznys," řekla.

Na Malostranském náměstí byl umístěn stánek s peticí vyzıvající představitele českého státu, aby se zasadili o snižování emisí skleníkovıch plynů a obnovu české půdy a krajiny. Přítomní lidé byli vybaveni transparenty s často humornımi hesly jako "Konec depky z řepky" nebo "Míň uhlí, víc čolků".

Z jižní Moravy do Prahy přijel Jan Škoda ze spolku Za vodu pro lidi, kterı protestuje proti plánu těžby štěrkopísku na Hodonínsku. "Ohrožuje zdroj pitné vody pro 140.000 lidí," řekl. Dodal, že vrty představují pátı nejvydatnější zdroj pitné vody v České republice. Plánovaná těžba štěrkopísku se podle něj nachází jen asi 500 metrů od vrtů a podle posudků je jisté, že kvalita vody bude ohrožena.

Za tzv. agroekologické farmáře přijel z vesnice Valeč na Karlovarsku Vojtěch Veselı. Upozornil na klady malıch farem, které se neženou za vınosy a ziskem a zásobují obyvatele přímo na místě. "Malé agroekologické farmy jsou schopné úplně normálně nakrmit celou populaci, navrch při tom nenadělají takovou zkázu na podobě venkova a životním prostředí," řekl. Dodal, že farmáři nicméně narážejí na legislativní překážky, a často se dokonce dostávají do přímého konfliktu se zákonem, pokud chtějí farmařit tradičním způsobem, bez chemickıch prostředků a bez ničení půdního fondu a krajiny.

Asi po hodině na Malostranském náměstí se účastníci protestu vydali v doprovodu policie přes Karlův most kolem ministerstva průmyslu a obchodu a zastavili se před ministerstvem zemědělství, kde následovaly další projevy.

Pochod doprovázela perkusionistická skupina, do jejíhož bubnování demonstranti skandovali hesla jako "Nenechte nám krajinu uschnout!", Huhly, huhly, zrušte uhlí!" nebo "Uhlí patří pod zem!". Pod Karlovım mostem čekala skupina aktivistů v kostımech vodníků, kteří sehráli scénku o tom, že z nich budou v důsledku sucha bezdomovci, a poté se přidali k pochodu. Po skončení proslovů před ministerstvem zemědělství organizátoři demonstraci ukončili, někteří účastníci se vydali na blízkı ostrov Štvanice, kde je čekal divadelní, hudební a další program.