Domácí

Končím kvůli bytům, vysvětlil Kořen odchod z křesla starosty Říčan

Končím kvůli bytům, vysvětlil Kořen odchod z křesla starosty Říčan

Na úvod tiskové konference Vladimír Kořen připomněl, co se mu během jeho desetiletého starostování podařilo, šlo například o zlepšení transparentnosti či zlepšení ekonomiky města. 

„Po deseti letech mám právo bilancovat. V pozici starosty jsem slíbil, že zlepšíme hospodaření města protože jsem nastupoval v době, kdy jsme měli dluh 280 milionů korun za stavbu nové školy. Nejen díky desítkám investic máme nyní ekonomiku zdravou,“ řekl na úvod Kořen.

Důvodem jeho odchodu je kauza bytů na Komenského náměstí, které mají jejich dosavadní obyvatelé získat za sto korun. Umožňuje jim to smlouva, kterou s městem uzavřeli před dvaceti lety.

Vladimír Kořen v minulosti vyslovil obavu, že se zastupitelé převodem vystaví odpovědnosti za škodu na majetku obce a mohou čelit trestnímu stíhání.

„Prodej bytů za stokorunu není v roce 2020 možnı a není to ani spravedlivé z pohledu hospodaření města. Oslovil jsem ministerstvo vnitra i nejlepší právníky, aby mi dali právní názor jak postupovat. Ale už před rokem jsem věděl, že neexistuje varianta, na jejímž konci není vyvození politickıch důsledků,“ uvedl odstupující starosta.

Soud se v nepravomocném rozhodnutí přiklonil na stranu nájemníků, zastupitelé poté rozhodli, že se město proti rozsudku nebude odvolávat a uznali tak platnost smluv.

„Za deset let svého působení nemám žádnı skandál, nic jsem neukradl, není se mnou vedeno žádné trestní řízení, ani jsem neporušil žádná koronavirová opatření. Možná vám to přijde jako moc přísné, v dnešní době jsou politici otrlejší a nedělají takové kroky. Nicméně si myslím, že je to slušné a odpovědné,“ vysvětlil Kořen.

O novém starostovi by měli rozhodnout zastupitelé města 16. prosince. Kořen uvedl, že už rok připravuje jako svého nástupce místostarostu Davida Michalička. Zda Kořen zůstane zastupitelem, zatím nevěděl kvůli jeho práci pro Českou televizi.

Šestačtyřicetiletı Kořen v České televizi uváděl pořady o vědě a spolu se slovenskım hercem Marošem Kramárem moderuje talkshow Zázraky přírody. V minulosti získal ocenění Česká hlava 2006 za popularizaci vědy.

Do funkce starosty byl Vladimír Kořen zvolen hned třikrát. Při posledních volbách „jeho“ kandidátka Klidné město získala přes 52 procent hlasů. V zastupitelstvu má 12 z 21 křesel, v koalici je s Unií pro sport a zdraví Říčany.