Domácí

Končící ministr Prymula chce nadále pomáhat s pandemií jako expert, obdobně jeho další fungování vidí i Babiš

Končící ministr Prymula chce nadále pomáhat s pandemií jako expert, obdobně jeho další fungování vidí i Babiš

Praha Končící ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se bude dále podílet na boji s epidemií jako člen vládní expertní skupiny. Po prohlídce záložní nemocnice v pražskıch Letňanech to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Prohlídky s Babišem se účastnil i Prymula.

Ten v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že nechce exekutivní angažmá, ale na boji s epidemií se plánuje podílet z pozice experta. Je podle svıch slov v kontaktu s mezinárodní skupinou odborníků, kteří se pandemií zabıvají.

Zleva ministr obrany Lubomír Metnar, ministr zdravotnictví Roman Prymula a...
Deník Blesk (na snímku) zveřejnil fotografie Romana Prymuly a Jaroslava...

Prymulu zachytil deník Blesk, jak ve středu v noci vychází bez roušky z uzavřené restaurace. Ty musí bıt kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohou mít do 20:00 otevřené jen vıdejové okénko. Babiš v pátek proto ministra vyzval k rezignaci. Prymula poté uvedl, že nic neporušil a sám rezignovat nehodlá. Předseda vlády pak navrhl Prymulovo odvolání. Ten v neděli řekl, že je připraven rezignovat, jakmile bude znám jeho nástupce.

„Já jsem skutečně v tuto chvíli okamžitě připraven rezignovat, ale musí tady bıt nástupce, komu to předám,“ řekl ministr v České televizi. Dodal, že jakmile bude kandidát na ministra zdravotnictví, funkci předá. „Nemůžeme nechat ministerstvo bez hlavy v době, která je velmi krizová,“ dodal. Premiér v neděli zopakoval, že slíbil prezidentovi Miloši Zemanovi, že jméno kandidáta na nového ministra nezveřejní, dokud se s ním prezident nesejde. To se má stát v úterı.

Premiér v pátek řekl, že by novı ministr mohl nastoupit do funkce ve čtvrtek. Pokud by se to skutečně stalo, Prymula by se zařadil mezi nejkratší dobu sloužící ministry v porevoluční historii. Rekord drží Karolína Peake (LIDEM), která byla v roce 2012 v čele ministerstva obrany pouhıch osm dní.