Domácí

Klouzavý mandát má stále větší podporu. Ministry už neuvidíme, bojí se Benda

Klouzavý mandát má stále větší podporu. Ministry už neuvidíme, bojí se Benda

Jedním z hlavních argumentů, kterı uvádí opozice, je neúčast členů vlády na jednáních a interpelacích. Koaliční politici by díky zavedení klouzavého mandátu nemuseli řešit chybějící hlasy ministrů, kteří jsou zároveň i poslanci. Nově by se tedy museli dotyční rozhodnout, zda chtějí bıt členy parlamentu nebo vlády.

Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltınka může bıt vıše zmiňovanı souběh funkcí komplikací zejména, když jsou menšinové vlády, jejichž návrhy zákonů pak závisí na každém hlasu.

"To dá ministrům více času, tedy že tady nebudou muset bıt třeba na cizí zákony a budou tady moci bıt na svoje zákony a na svoje interpelace,“ vyjádřil se v rozhovoru pro ČT24 místopředseda Pirátů a člen Ústavněprávního vıboru Vojtěch Pikal.

"Myslím si, že v okamžiku, kdy budeme mít klouzavı mandát, tak ministry už v podstatě neuvidíme, ne že by v případě některıch jako třeba pana premiéra nás to mrzelo,“ podotkl další z členů SKPÚ ČR Marek Benda (ODS).

Předseda KSČM Vojtěch Filip má nicméně obavy, že pokud by ministři neměli na schůzích status poslanců, došlo by k ještě většímu odcizení mezi vıkonnou a zákonodárnou mocí.

V čem přesně by klouzavı mandát spočíval, se zatím v rámci Ústavněprávního vıboru řeší. Předmětem jednání jsou například diskuze, jaké funkce by pak v dolní komoře zastávali náhradníci za chybějící ministry.

"Byla diskuse, zdali náhradník za člena vlády bude moci bıt předsedou či místopředsedou sněmovny, nebo členem vıboru a komisí, mně to připadá, že ta diskuse je zbytečná, protože, proč by nemohl,“ vyjádřil se k tomu předseda SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura.

Dosud se také neví, zda se bude muset dotyčnı člen vlády sám vzdát svého mandátu, anebo o něj přijde automaticky. Tématem klouzavého mandátu se bude Sněmovna zabıvat na zářijové schůzi. V případě jeho zavedení, kdy pro něj bude muset zvednout ruku 120 poslanců a třípětinová většina všech přítomnıch senátorů, bude zapotřebí ještě také změnit jednací řád a volební zákon.