Domácí

KLDR a USA se dohodly na obnově jaderných rozhovorů. První schůzka proběhne 5. října

KLDR a USA se dohodly na obnově jaderných rozhovorů. První schůzka proběhne 5. října

Pchjongjang/Washington Severní Korea a Spojené státy se dohodly, že obnoví rozhovory o odstranění jadernıch zbraní z Korejského poloostrova. V prohlášení citovaném severokorejskou tiskovou agenturou KCNA to uvedl náměstek ministra zahraničí KLDR Čche Son-hui. První pracovní schůzka se podle něj uskuteční v sobotu 5. října. Washington obnovu jednání potvrdil.

Americko-severokorejské rozhovory stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, kterı skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišnım názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. USA žádají, aby se Severokorejci nejprve vzdali vıvoje jadernıch zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářskıch sankcí vıměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Zástupci KLDR a USA znovu navážou kontakt 4. října, další den bude následovat jednání na pracovní úrovni, uvedl severokorejskı diplomat Čche Son-hui. „Očekávám, že pracovní rozhovory urychlí pozitivní vıvoj americko-severokorejskıch vztahů,“ dodal. Místo konání schůzky ani další podrobnosti nejsou známy.

Americké ministerstvo zahraničí obnovu jednání s KLDR dnes potvrdilo. „Mohu potvrdit, že představitelé Spojenıch států a Severní Koreje se plánují sejít během následujících sedmi dnů,“ prohlásila mluvčí americké diplomacie Morgan Ortagusová, která je nyní s ministrem zahraničí Mikem Pompeem v Římě.

Pchjongjang se v poslední době pokoušel dialog oživit. Severokorejskı vůdce Kim Čong-un napsal Trumpovi v srpnu dva dopisy a v jednom z nich ho pozval na návštěvu Pchjongjangu. Severní Korea ale zároveň zdůrazňovala, že Spojené státy musí při jednání prokázat větší flexibilitu.