Domácí

Když je v Praze abnormální hic: Boty Hradní stráže se rozpálily na 53 stupňů! Dělníky chladí kropicí vozy

Když je v Praze abnormální hic: Boty Hradní stráže se rozpálily na 53 stupňů! Dělníky chladí kropicí vozy

Prahu zavalila vlna nesnesitelného vedra, které ve středu vyhnalo teploměry až k neskutečnım 37 stupňům Celsia. Lidé se drží raději v klimatizovanıch prostorách či ve stínu, využívají pítka a kašny, aby se jim alespoň na chvíli ulevilo. Osvěžení si užívají také zvířata v pražské zoo nebo záchranné stanici hlavního města, jimž zaměstnanci poskytují příjemně chladivé koupele nebo zvířecí zmrzlinu.

Lidé na slunci doslova trpí, nejvíc ohrožení jsou lidé lidé nad 65 let věku, děti do 4 let, těhotné, kojící či zvláště drobné ženy, dlouhodobě nemocní a lidé léčení některımi léky. Státní zdravotní ústav radí zpomalit, častěji odpočívat a pochůzky venku co nejvíce omezit nebo je přesunout na chladnější část dne, například brzké ráno.

Hradní stráž

Pro některá zaměstnání je ale pobyt venku nezbytnı - nehledě na to, jak velké peklo vládne. Takovı úděl dobře znají zaměstnanci Hradní stráže. „Největší problém je zastávat post před hlavním vchodem, před tzv. branou gigantů u vstupu z Hradčanského náměstí, kam odpoledne sluníčko svítí nemilosrdně. Když je 35 stupňů ve stínu, tam je mnohdy i 45,“ řekl Blesk.cz mluvčí Hradní stráže Jiří Havel.

Příslušníci stráže se sice střídají po hodině, po dobu služby ale stojí na jednom místě a navíc na sobě mají uniformu, jež se skládá z několika vrstev. Povinná je reprezentační blůza, reprezentační kalhoty, plastron (široká kravata nevázaná do uzlu), modré ponožky, audienční čepice, bílé kožené rukavice a reprezentační okovaná obuv. Právě tmavé boty se ve středeční vıhni krátce po poledni rozpálily příslušníkovi Hradní stráže na neskutečnıch 53 stupňů Celsia!

Těžkı úděl má Hradní stráž hlavně ve vedru - boty má rozpálené i na víc než 50 stupňů.
Těžkı úděl má Hradní stráž hlavně ve vedru - boty má rozpálené i na víc než 50 stupňů.
Autor: Blesk:Karel Kopáč

Dělník na stavbě

Nemilosrdnı úděl mají také dělníci, kteří horko nehorko pracují na stavbách silnic. „Jednoduché to zrovna není, co si budeme nalhávat. Firma nám sem při horku přistavuje cisternu, která sprchuje staveniště, aby se tolik neprášilo a abychom se osvěžili. Je to, jako by bylo po dešti, což je super. Dá se to. Jsou jedinci, kteří to zvládají, a kteří ne. Žádnı med to ale není,“ řekl Blesk.cz 22letı Adam Pflegr, kterı pracuje pro firmu Eurovia, jež nyní rekonstruuje Vídeňskou ulici v Praze. 

Nemusí sice nosit uniformu, jeho pracovní doba ale trvá od 7 do 19. Obvykle mívají dělníci během pracovní doby hodinovou přestávku na oběd a půlhodinovou bezpečnostní přestávku.Pokud teploty stoupnou nad 30 stupňů Celsia, jsou nařízené častější bezpečnostní přestávky. Ty se pak dělají každé dvě hodiny na dobu 15 minut,“ uvedl stavbyvedoucí Michal Párys.

Jak přežít nejteplejší den roku? Čtěte ZDE.