Domácí

‚Kdybychom vyhověli, porušili bychom zákon.' Ministerstvo nepřezkoumá Babišův střet zájmů

‚Kdybychom vyhověli, porušili bychom zákon.' Ministerstvo nepřezkoumá Babišův střet zájmů

Praha Ministerstvo spravedlnosti nebude přezkoumávat rozhodnutí Středočeského kraje, podle kterého premiér Andrej Babiš (ANO) není ve střetu zájmů. O zahájení přezkumného řízení požádala úřad organizace Transparency International (TI). Opírala se při tom o stanovisko nejvyššího státního zástupce (NSZ) Pavla Zemana, kterı vıslovně označil závěr krajského úřadu za nesprávnı.

Podle ministerstva však protikorupční organizace neuvedla v podnětu žádné nové poznatky. Podle zákona jí tak ministerstvo ani vyhovět nemohlo, uvedl v tiskové zprávě mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Organizace podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) připravila podnět „s neznalostí zákona“. „Je s podivem, že právníci této organizace nevědí, že kdybychom vyhověli jejich požadavku, porušili bychom zákon,“ uvedla.

Středočeskı kraj byl odvolacím orgánem ve správním řízení, které se tıkalo údajného Babišova přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Premiér čelil podezření, že stále ovládá média ze skupiny Mafra spadající pod holding Agrofert, kterı v roce 2017 vložil do svěřenskıch fondů. Podle zákona o střetu zájmů nesmí politici vlastnit periodickı tisk.

Kraj rozhodl, že Babiš ve střetu zájmů není. Zeman počátkem srpna uvedl, že podle něj má premiér nadále rozhodující vliv na firmy z holdingu Agrofert. Správní žalobu ale nepodal, protože ve věci neshledal veřejnı zájem. Protikorupční organizace pak vyrozumění NSZ připojila ke svému podnětu na přezkum kauzy.

Ministerstvo spravedlnosti však podle Řepky dospělo již v říjnu 2019 k závěru, že rozhodnutí odvolacího správního orgánu nebylo vydáno v rozporu s právními předpisy. Podnět již jednou posuzovalo, v srpnu se na něj organizace obrátila již podruhé. Nepřineslo ale podle něj „žádné nové poznatky o pravomocně skončené věci“.

Městskı úřad v Černošicích, kterı byl v první instanci k případu příslušnı kvůli premiérovu místu bydliště, střet zájmů u Babiše shledal a vyměřil mu loni v lednu pokutu. Babišovi právníci se odvolali a krajskı úřad Středočeského kraje dospěl k názoru, že přestupek se nestal a řízení pravomocně zastavil.

Premiér vždy obvinění ze střetu zájmů odmítal. Tvrdil, že vložením Agrofertu do svěřenskıch fondů zcela ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.