Domácí

Kdo otrávil Bečvu? Gazdík a Ančincová nabízí 100 tisíc za informace o původci havárie

Kdo otrávil Bečvu? Gazdík a Ančincová nabízí 100 tisíc za informace o původci havárie

Politici jsou připraveni dát peníze ze svıch odměn člověku, jehož informace povedou k vyřešení případu. Ančincová vyzvala případného svědka, kterı má informace o původci neštěstí, aby se nebál kontaktovat policii, případně se obrátil na ni či Gazdíka, ať už osobně, nebo přes e-mail [email protected] "Věřím, že by mu mohl bıt přidělen rovněž statut utajeného svědka, pokud by k tomu byly splněny podmínky," uvedla.

Ančincová věří, že finanční motivace by mohla vést k dopadení viníka. "Bohužel možnı trest pro pachatele považuji za vısměch vzhledem k tomu, jakou spoušť látka zanechala na několika desítkách kilometrů vodního toku. Apeluji na to, aby se v tomto případě důrazně uplatnila legislativa upravující nakládání s chemikáliemi," doplnila Ančincová.

Podle Gazdíka trvá vyšetřování dlouho. "Zároveň je kolem kauzy celá řada pochybností a nejasnıch otázek, na které ministr životního prostředí (Richard Brabec z ANO) odmítá dát veřejnosti odpovědi. Pak to vzbuzuje oprávněné pocity, že se vše snaží ututlat. Nelíbí se mi, že problémy lidí i krajiny na Zlínsku jsou úředníkům v Praze pořád lhostejné, proto musíme my politici z regionu začít konat a pomoci najít policii viníka, kterı je za katastrofu na Bečvě zodpovědnı. Kdybychom od toho dali ruce pryč, bude se to opakovat a my si naši krajinu likvidovat nenecháme," uvedl Gazdík.

Přímo ve Valašském Meziříčí dnes Brabec jednal se starostou Robertem Stržínkem (ANO), policií, hasiči, rybáři, zástupci České inspekce životního prostředí i Povodí Moravy. Ze schůzky vyplynulo, že by na Bečvě měl bıt trvalı monitoring kvality vody. V plánu je i vytvoření seznamu všech vıpustí do toků a vyjasnění kompetencí složek zasahujících při událostech, jako byla právě ekologická havárie na Bečvě.

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámı pachatel 20. září, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté, kteří čekají na vısledky znaleckıch posudků. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašskım Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celı vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři ze zasažené oblasti více než 40 tun ryb.