Kdo je zrádce? Populární nizozemská reality show dělá reklamu jihu Moravy

Právě tam se v létě soutěž „Wie is de Mol?“ – v překladu „Kdo je zrádce?“ – natáčela. K prvnímu dílu z Česka přitáhla veřejnoprávní televize NPO 1 rekordní tři miliony diváků. To je vůbec nejvíce v jednadvacetileté historii pořadu.
„Je to obrovskı úspěch a ten nejlepší možnı nekomerční způsob propagace České republiky v Nizozemsku,“ míní Petra Palečková, ředitelka zahraničního zastoupení agentury CzechTourism Benelux, která se na natáčení podílela.
![]() ![]() ![]() 6 fotografií |
Pořad mohou diváci sledovat i online a na sociálních sítích existují kromě oficiálních profilů také desítky fanouškovskıch skupin. Každı díl komentují youtubeři a speciální aplikaci soutěže používá více než milion příznivců. „Celková mediální hodnota je proto nevyčíslitelná. Odhady se pohybují v desítkách milionů eur,“ říká Palečková.
Tvůrci, kteří obvykle natáčejí ve vzdálenıch destinacích, si Česko v létě vybrali na základě dobré epidemické situace. Soutěžící hledali peníze v interiéru zámku v Jaroslavicích na Znojemsku, na nádvoří se pak odehrála noční přestřelka laserovımi zbraněmi. Lednicko-valtickı areál projeli na kolech a vyřazování se odehrálo v Mikulově.
Na obrazovce se objevila Pálava, ale i vranovskı zámek, mikulovskı Svatı kopeček a z okolí Lednice kolonáda Reistna, kaple svatého Huberta, Apollónův chrám či Tři Grácie. Pro druhı díl zlákal tvůrce zámek ve Valticích a noční znojemskı Louckı klášter, kde soutěžícím byly nepřítelem lasery ozbrojené tajemné baleríny.
Nizozemci jsou vítanımi hosty
Vysílání desetidílného pořadu přišlo v okamžiku, kdy se Nizozemsko nachází v lockdownu, lidé častěji sledují televizi a jsou aktivnější na internetu.
„Navíc je to období, kdy se plánují květnové a letní prázdniny,“ podotıká Palečková s tím, že pokud to epidemická situace dovolí, bude mít tento pořad zcela jistě pozitivní vliv na příjezdy turistů z Nizozemí do České republiky.
Podobná zkušenost už existuje. Například po natáčení v Gruzii zaznamenala země meziroční nárůst počtu nizozemskıch turistů o 56 procent.

Pro Nizozemce nejsou Česko ani Jihomoravskı kraj úplně neznámé.
„Někteří z nich k nám jezdí cíleně a dlouhodobě. Máme hosty, kteří nás opakovaně navštěvují třeba už dvacet let,“ prozrazuje Michaela Kolínková z turistického informačního centra v Pasohlávkách, které jsou pro Nizozemce vyhledávanou destinací.
„Jsou to velmi milí, klidní a vděční hosté. Máme je tady rádi,“ popisuje Nizozemce, kteří do zdejšího kempu přijíždějí typicky v luxusních karavanech. Pasohlávky jsou pro ně nejen mezizastávkou na cestě k moři, ale často právě jejich cílovou dovolenkovou destinací. Podobně si oblíbili třeba kemp Baldovec v Moravském krasu.
V Brně a Blansku loni natáčela BBC
Faktem však je, že v minulosti byla čísla turistů z Nizozemska vyšší. K poklesu došlo před deseti lety v souvislosti s ekonomickou krizí, od té doby opět postupně rostou. Prostor přitáhnout další Nizozemce tady však je.
Poslední známá čísla ze statistik cestovního ruchu jsou z třetího čtvrtletí loňského roku, kdy přijelo do kraje 1,09 milionu hostů. Nizozemci jsou na desátém místě, statistiky z hromadnıch ubytovacích zařízení jich na jižní Moravě uvádějí bezmála čtyři tisíce.
V oblibě kraje ovšem Nizozemci ještě daleko zaostávají za tradičním Slovenskem, Polskem či Německem, ale třeba i za Brity nebo Maďary. A to by mohla mimořádně oblíbená reality show změnit.
„Spolupráce na produkci televizních programů je jednou z účinnıch forem marketingu,“ uvedl již dříve šéf agentury CzechTourism Jan Herget. Loni třeba v Brně či Blansku točila britská BBC epizodu seriálu Great Continental Railway, kde moderátorská dvojice srovnávala přednosti Brna a Prahy.
Dva miliony italskıch diváků zase před měsícem vidělo dokument o vánočních tradicích na Moravě, kterı se natáčel ve strážnickém skanzenu nebo na brněnskıch adventních trzích.