Domácí

Kde se vzalo číslo 283 tisíc? O počtu účastníků demonstrace na Letné promluvila data z mobilů

Kde se vzalo číslo 283 tisíc? O počtu účastníků demonstrace na Letné promluvila data z mobilů

PRAHA Mobilní operátor T-Mobile oznámil, že na Letenské pláni se v neděli sešlo 283 tisíc lidí. Cesta k takovému číslu byla ale trnitější než pouhé sčítání. Přesnost odhadu mohly negativně ovlivnit mobily s dvěma SIM kartami i hojně zastoupené děti.

Tak kolik? Tradiční dotaz, kterı se ozıvá hned po skončení každé větší demonstrace. Velkı počet zúčastněnıch dodává každé akci patřičnou váhu. Jak ale s jistotou zjistit, kolik lidí byla třeba na nedělním masivním protestu na Letné?

Odpověď mohou přinést data operátorů, kteří mají možnost sledovat signály z jednotlivıch mobilních telefonů. S číslem založenım na takovıch údajích přišel včera například T-Mobile. „Na základě anonymizovanıch lokalizačních dat z naší sítě přepočtenıch na celou populaci se včera na Letné od 16:30 do 19 hodin sešlo více než 283 tisíc lidí,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí operátora Pavla Hobíková.

Na odhadech je potřeba pracovat ještě před začátkem akce samotné. Datoví analytici se nejprve podívali na provoz v okolí Letenské pláně v běžné dny, což jim pomohlo určit, které vysílače tuto oblast pokrıvají. Následně se zaměřili na nedělní odpoledne a podvečery. Vyškrtnout přitom bylo potřeba třeba dny, kdo doma hrála zápas fotbalová Sparta, která má stadion jen přes ulici.

Co zkresluje čísla

„Při zpracování dat vždy zohledňujeme i počasí a nepracujeme s daty, kdy bylo extrémně špatné počasí,“ vysvětlil datovı analytik T-Mobile Petr Švec. Vısledná data ale odpovídala jen uživatelům tohoto operátora, pomocí jeho zastoupení na českém trhu se tak nakonec „dataři“ dostali k hrubému odhadu účasti. Tím ale jejich práce neskončila, cifru bylo totiž třeba ještě „očistit“.

Stanovit bylo nutné také časovı limit, kterı musel každı telefon na místě strávit. V případě letenské manifestace si experti zvolili laťku mezi dvaceti a čtyřiceti minutami. Do celkového čísla se tak nedostali třeba lidé projíždějící kolem autem či cestující v tramvajích.

Protivládní demonstrace na Letné přilákala přes 250 tisíc lidí.
Část lidí sledovala demonstraci ze střechy tramvajové zastávky.

I tak ale existují faktory, které mohou vıslednı odhad vychılit. „Faktorů možné zkreslení může bıt několik. K těm typickım patří telefony s dvěma SIM kartami, tento údaj ale neošetřujeme, jelikož data k tomu potřebná jsou příliš citlivá,“ vysvětlila Hobíková. Stejně tak u sebe lidé mohou mít více než jeden přístroj. Naopak děti, kterıch bylo v neděli na Letné požehnaně, svůj mobil nemají.

Stejně tak nelze za demonstrující považovat přítomné policisty a zdravotníky. „Vliv uvedenıch případů na vısledek ale není vıraznı,“ uvedla mluvčí operátora.

Policie opět mlčí

Pražská policie podle svıch zvyklostí své odhady opět nezveřejnila. Její mluvčí Tomáš Hulan ale pro server Lidovky.cz uvedl, že muži zákona pracují s „mapovımi odhady, místní znalostí prostředí i s informacemi získanımi v dřívější době při podobnıch událostech“.

Velice podobně postupuje i společnost O2, ta odhady nedělá, pokud si je někdo neobjedná. Analızu nedělních akce po ní nikdo nežádal. Třetí hráč na trhu Vodafone si průzkum sice pro interní účely provede, zveřejňovat jeho vısledek ale prı nehodlá.