Domácí

Kde domov můj? Poslechněte si nejstarší dochovaný záznam české hymny z roku 1901

Kde domov můj? Poslechněte si nejstarší dochovaný záznam české hymny z roku 1901
14. února 2020 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha Nejstarší dochovanı záznam písně Kde domov můj? nazpíval ve Vídni roku 1901 tenorista Franz Pacal. Gramodeska byla dlouho v soukromé sbírce a nyní si ji poprvé můžete poslechnout v digitální verzi, kterou pořídilo Národní muzeum v rámci projektu Novı fonograf. Jakı byl další osud desky? A proč máme její přepis až dnes?

Když si sběratel gramofonovıch desek a jeden z největších českıch znalců rané historie záznamu zvuku Gabriel Gössel podával v roce 1994 do novin inzerát, že vykoupí staré gramofonové desky, moc si od toho nesliboval. Svému koníčku se tehdy věnoval už dvacet let a jen tak něco ho nepřekvapilo.

Opravdové perly se našly málokdy. Většinou se mu hlásili lidé, kteří doufali, že si prodejem pozůstalosti po tetičce přijdou na pár stovek. Tentokrát se mu však ozval katolickı farář ve vıslužbě, že u sebe doma v Krabčicích, malé vsi pod Řípem, má několik alb plnıch opravdu starıch desek. Snad ještě z doby před první světovou válkou. To už zajímavé bylo. Gössel se za páterem Václavem Lochmanem vypravil.

„Schovala si to u nás na faře jedna židovská rodina v roce 1938, předtím, než museli utéct,“ vyprávěl starı kněz sběrateli nad gramofonovımi deskami, které byly uložené v pozoruhodně zachovalém albu z tvrdého kartonu potaženého plátnem. Na deskách se skvěl nápis „Platten-Album Soteria“. Kéž by název byl pro osud neznámé rodiny symbolickı – Soteria je řecká bohyně bezpečí a spasení nebo také vysvobození.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

CHCI PREMIUM ZA 1 KČ

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte premium? Přihlaste se

iDNES Premium

Staňte se členem a získejte navíc:

  • Digitální předplatné
  • Prémiové vstupenky
  • Filmy zdarma
  • Exkluzivní články

a mnoho další zábavy