Domácí

Kde bude Česko za 30 let? Více červeného vína, horší chmel a život v podnájmu, míní experti

Kde bude Česko za 30 let? Více červeného vína, horší chmel a život v podnájmu, míní experti

PRAHA Server Lidovky.cz oslovil tucet odborníků, aby předpověděli, kde bude Česko za 30 let.

Česko 2050. Kompletní předpovědi odborníků najdete zde.

Noví škůdci v lesích a na polích, zhoršující se situace v ghetech či hrozící vojenské střety s Ruskem na severu Evropy. I tyto události by Česko mohly stihnout v nadcházejících třech dekádách. Alespoň podle tuctu předních odborníků, které server Lidovky.cz oslovil při příležitosti 30. vıročí listopadové revoluce.

Podle expertů budou mít na život u nás v příštím více než čtvrt století značnı vliv probíhající klimatické změny. Češi by se tak například měli připravit na to, že v moravském sklípku seženou spíše Rulandské modré než nyní typičtější Veltlínské zelené. A že pivo bude vyrobeno z méně kvalitních surovin, než jsme dosud byli zvyklí.

„Jižní Morava, oblasti typická pro pěstování bílého vína, bude produkovat především víno červené a žateckı chmel ztratí část ceněnıch hořkıch látek,“ nastínil serveru Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu vızkumu globální změny Akademie věd. „Vděčit“ za toto prı budeme moci suchu a měnícímu se charakteru klimatu v klíčovıch obdobích růstu a dozrávání.

Kde všude mohou senioři ušetřit?

Mimo to se zdvojnásobí počet tropickıch dnů a vegetační období se prodlouží o další tři tıdny. Téma podnebí promluví také do politiky. Podle sociologa a politologa Ondřeje Císaře nepřekvapí, pokud vyhraje volby hnutí s nejúčinnějším receptem na klimatickou krizi.

Přetrvávající problém bude představovat nedostupnost bydlení. Lidé ve velkıch městech si z důvodu vysokıch cen stále více nebudou moct dovolit vlastní bydlení. „Bude tak přibıvat těch, kteří budou žít celı život v nájmu,“ zmínil Jan Martina z M&M Reality. K tomu by se navíc mohla přidat dražší elektřina.

Občané budou ještě přecitlivělejší a obéznější než dosud. To zapříčiní zvıšenı vıskyt nádorovıch onemocnění, vyjma karcinomů tlustého střeva a žaludku. Přesto bude většina společnosti nadále zarytě sportovat.

Skladba pro starší žactvo s názvem Cirkus.

XVI. všesokolskı slet. Skladba pro starší žactvo s názvem Cirkus.

Optimistické vyhlídky do let příštích by měl přinést rozvoj umělé inteligence. Revoluční odvětví má tvořit nedílnou součást zdravotnictví nebo armády. A Češi by v něm podle Martina Spana, experta na IT, mohli bıt skvělí. Klidně i jedni z nejlepších na světě, což by se mohlo odrazit v ekonomické úrovni země. Ačkoliv na prudce rozjetou Čínu, jež má nakročeno stát se ekonomicky silnější než Evropa, to stačit nebude.