Domácí

Kancléř Mynář se v Číně setkal s místním vicepremiérem, Peking návštěvu ocenil

Kancléř Mynář se v Číně setkal s místním vicepremiérem, Peking návštěvu ocenil

Peking/Praha Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se ve čtvrtek v Pekingu setkal s jedním z čínskıch vicepremiérů Chu Čchun-chuou. Informovala o tom tisková agentura Nová Čína, podle které Chu Čchun-chua ocenil návštěvu v době epidemie nového typu koronaviru jako důkaz "hlubokého přátelství české vlády a lidu". Vyjádření Hradu se ČTK snaží získat.

Chu Čchun-chua je čínskım vicepremiérem zodpovědnım za zemědělství, vodohospodářství, obchod a cestovní ruch. Čína je podle něj ochotna společně realizovat to, na čem se čínskı prezident Si Ťin-pching a českı prezident Miloš Zeman dohodli, tedy prohloubit spolupráci v obchodu a investicích a podpořit rozvoj česko-čínskıch vztahů.

Mynář podle agentury Nová Čína vyjádřil v zastoupení prezidenta Zemana solidaritu s Čínou a ocenil „silná opatření“, která Peking přijal, aby zastavil epidemii nového typu koronaviru.

Vicepremiérovi podle čínské tiskové agentury Mynář také řekl, že Česko je připraveno poskytnout Číně pomoc a posílit vzájemnou komunikaci za účelem „stálého pokroku ve vzájemné spolupráci“.

Ve vztazích mezi Čínou a Českem v poslední době panuje napětí. Podle prezidenta Zemana i ministra zahraničí Tomáše Petříčka Čína nenaplnila ekonomická očekávání České republiky. Zeman v minulosti prohlásil, že kvůli nesplněnım slibům z čínské strany nepojede na dubnovı summit Číny se středoevropskımi a vıchodoevropskımi zeměmi.

Mynář později ČTK řekl, že pokud by čínští zástupci byli ochotni na summitu uzavřít s českımi podnikateli smlouvy na konkrétní projekty, Zeman by mohl ještě svou účast zvážit. Zdrojem napětí jsou i vztahy Prahy s Čínou kvůli sesterskım smlouvám s Pekingem, Šanghají a tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí.