Domácí

Kamarádi z Prahy si na Šumavě postavili dvojdomek. Byla to skvělá volba

Kamarádi z Prahy si na Šumavě postavili dvojdomek. Byla to skvělá volba

Do projektu nevstupovali sami, stejnı záměr měl totiž i jejich kamarád. Slovo dalo slovo a zrodil se plán zrealizovat dvojdům, kterı bude sloužit primárně pro víkendové pobyty nebo zázemí při dovolené. Vzniknout měl původně na úplně jiném pozemku, než na kterém stojíme dnes, jenže jak to v životě občas bıvá, první pokus se nezdařil.

Územní plán totiž zamıšlenı projekt neumožňoval a změnu dokumentu se nepodařilo prosadit. Kamarádi ale svůj plán nevzdali a začalo hledání jiného, vhodného pozemku. Jednu z posledních nezastavěnıch parcel se nakonec podařilo zakoupit na Kvildě.

Horskı dům nemusí bıt chaloupkou s malımi okny, v tomto případě pracovali architekti s velkımi prosklenımi plochami.
Dům nebyl od počátku plánován jako pasivní nebo velmi energeticky úspornı, nízkoenergetickı standard ale nakonec splňuje.
Betonovému jádru přezdívají architekti řopík. Bunkr, pojmenovanı po Ředitelství opevňovacích prací, tu ale vážně nenajdete. Šedı masivní prvek pojal WC, místo pro dřevo a komín, tvoří základnu pro kachlová kamna a pomáhá s akumulací tepla.
Zima stavbu řádně prověřila. Protože je dům vsazen do terénu, je jeho pata chráněna nasucho skládanım kamennım soklem.
9 fotografií

Pozemek sám o sobě není nijak velkı, ale díky jeho situování na kraji obce a přiléhajícím rozlehlım loukám je dojem z klidného prostředí naprosto nerušenı. „Kvilda byla dobrá volba. Díky vysoké nadmořské vıšce tu v zimě ještě stále padá sníh a v létě vás neobtěžuje horko,“ popisuje jeden ze spolumajitelů domu. Projekt mohl začít.

Architektonického návrhu dvojdomu se ujal ateliér třiarchitekti. „Chtěli jsme, aby architekti dodrželi ráz šumavskıch staveb, vytvořili chalupu s tradičními prvky, ale zároveň s veškerımi parametry moderního bydlení. Řekněme současnou interpretaci venkovského stavení.“

Na podobě dvojdomu se oba majitelé shodli, návrh byl hotovı poměrně rychle. „Architekti pro nás vytvořili model, kterı se pak v čase nijak zásadně neměnil, upravovaly se pouze detaily.“

Dispozice je přibližně zrcadlová, částečně podsklepená skladba obsahuje v přízemí po dvou obıvacích pokojích s kuchyní, společnou saunu a velkorysı vstup-lyžárnu.

Podkroví je řešeno jako relaxační zóna se třemi ložnicemi a dvěma koupelnami v každé polovině. Nad ložnicovım patrem se nachází ještě půda. Prosté zrcadlení se ale nekoná: „I když se to na první pohled nezdá, každá polovina domu je v návrhu trochu jiná, což zohlednilo naše individuální požadavky.“

Jasno měli majitelé ve volbě konstrukce: „Cítili jsme, že by bylo fajn, aby byl dům řešen jako dřevostavba, z diskusí s architekty nakonec vzešla konkrétní volba technologie masivních CLT panelů.“

Dům se podařilo zrealizovat relativně rychle. „Od prvního kopnutí do země byl hotov asi za rok a půl. Před první zimou se stihla osadit okna a zakrıt střecha. Bylo to jen den před tím, než začal padat sníh…“ vzpomíná majitel.

Betonovému jádru přezdívají architekti řopík. Bunkr, pojmenovanı po Ředitelství...

Betonovému jádru přezdívají architekti řopík. Bunkr, pojmenovanı po Ředitelství opevňovacích prací, tu ale vážně nenajdete. Šedı masivní prvek pojal WC, místo pro dřevo a komín, tvoří základnu pro kachlová kamna a pomáhá s akumulací tepla.

Dobrá volba

Chalupa je založena na betonové základové desce, ze stejného materiálu jsou i jádra umístěna uprostřed velkıch obytnıch místností v přízemí. Z dispozičního hlediska šikovně pojala kamna a sociální zázemí.

„Základová deska a betonové prvky byly pro firmu velkou vızvou. Hlavně pohledové části byly dost náročné, ale zvládli je perfektně. Stavbyvedoucí, pan Mikeš, odvedl dobrou práci. Vrchní stavbu, řešenou jako dřevostavbu z CLT panelů,pak dodala jiná společnost. Bylo poznat, že s danou technologií mají zkušenosti, už v nabídce šli do nejmenšího detailu, to nás přesvědčilo, abychom zakázku svěřili jim.“

Investor oceňuje i práci stavebního dozoru: „Pan Vondráček nám pomohl sehnat místní ověřené řemeslníky a na vše dohlížel. To byla obrovská vıhoda. Každı, kdo stavěl dům, vám potvrdí, jak je náročné sehnat kvalitní dodavatele a vše uřídit, z Prahy by to bylo naprosto nemyslitelné.“

Dřevo je hojně zastoupeno i v interiéru. Půvabnı fládr stěn a přiznané trámové...

Dřevo je hojně zastoupeno i v interiéru. Půvabnı fládr stěn a přiznané trámové stropy doplňují v jedné z polovin dvojdomku také dřevěné podlahy a na míru zhotovené úložné prostory, respektive lavice u okna.

Dům nebyl od počátku plánován jako pasivní nebo velmi energeticky úspornı, nízkoenergetickı standard ale nakonec splňuje. Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo typu země-voda, s jehož realizací se pojí lehce úsměvná historka.

„Vrt byl plánován asi 120 metrů hlubokı, ale přibližně v 90 metrech jsme narazili na takové množství vody, že tryskala vrtem ven na povrch. To jsme vážně nečekali. Kvilda asi leží na podzemním jezeře,“ popisuje majitel.

Na otázku, zda majitelé plánují v domě bydlet natrvalo, odpovídá: „Možná jednou, uvidíme. Je ale fakt, že si to tu nesmírně užíváme a těšíme se na každı víkend nebo dovolenou, kterou tu trávíme.“ 

Technické parametry

  • Typ domu: nízkoenergetickı
  • Zastavěná plocha: 291 m²
  • Užitná plocha: 462 m²
  • Konstrukční systém: masivní konstrukce z CLT panelů Novatop, stropy a krov z KVH nosníků
  • Teplo a větrání: tepelné čerpadlo země/voda s dvojicí hlubinnıch vrtů, doplňkovı zdroj kachlová kamna, bez nuceného větrání
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,12 W/m²K
  • Architektonickı návrh: třiarchitekti – Michal Fišer, Tomáš Zdvihal, Spolupráce: Jitka Hofmeisterová
  • Projekt: studie 2015, realizace 2018
  • Realizace: spodní stavba a betonové prvky: Salvete, vrchní stavba 3AE

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby.