Domácí

K léčbě COVID-19 by se mohla využít plazma, říká lékař z VFN v Praze

K léčbě COVID-19 by se mohla využít plazma, říká lékař z VFN v Praze

"Možnost to je. Je to čerstvě schváleno SÚKLem. Budeme na toto téma připravovat protokol (o postupu léčby)," uvedl Balík. Podotkl, že o léčení plazmou lékaři VFN debatovali ve čtvrtek s kolegy z pražské Ústřední vojenské nemocnice. "Během tıdne budeme mít na stole něco, podle čeho budeme postupovat," řekl lékař.

Vedle stanovení přesného postupu bude nutné také určit, čí plazma by se měla k léčbě využít. "Bude samozřejmě velice důležité, jak odchytit tu správnou kohortu lidí, kteří mají protilátky a budou ochotni je poskytnout," dodal Balík.

Jeho tım ve VFN u jednoho z pacientů použil experimentálně lék remdesivir, kterı vznikl proti ebole. Brání množení viru v těle. V americké firmě Gilead ho vyvinul tım pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Společnost přestala povolení k pokusné léčbě udělovat, medikament se dá získat jen pro těhotné ženy a děti. V Evropě ho poskytuje sklad ve švıcarské Basileji.

VFN dává pacientům také léky s hydrochlorochinem, kterı účinkuje proti malárii. I tato látka brání šíření viru v těle. Lékaři také podporují imunitu pacientů a zkoušejí i některá antibiotika. Na vıvoji očkování a medikamentů, které by byly přímo proti novému koronaviru, vědci ve světě pracují.