Domácí

Jižní Morava měla nejlepší přírodní vodu za patnáct let, pomohl větší průtok

Jižní Morava měla nejlepší přírodní vodu za patnáct let, pomohl větší průtok

„Kvalita vody ke koupání v povrchovıch vodách byla letos v Jihomoravském kraji vıjimečně příznivá,“ shrnuje ředitel obecné a komunální hygieny Miroslav Staněk.

Důvodem jsou především velké průtoky vody. Kde voda nestojí, sinicím se tolik nedaří. Zhoršená jakost se tak objevila až koncem letošních prázdnin, a to jen ve vodní nádrži Letovice na Blanensku a ve Vırovicích na Znojemsku. Pořád se tam ale dalo bez problémů osvěžit.

Loni byl přitom podobnı stav ve Vırovicích už v polovině prázdnin a v srpnu už tam hygienici koupání nedoporučovali vůbec. Zhoršenou vodu navíc v minulém roce hlásily i Nové Mlıny na Břeclavsku nebo nádrže Suchı a Palava na Blanensku. A zatímco před dvěma lety museli hygienici kvůli přemnoženım sinicím zakazovat koupání v Brněnské přehradě, letos je tam vhodná voda i v září.

Aktuálně hygienici nedoporučují koupání jen ve zmíněnıch Letovicích kvůli vysokım hodnotám sinic i chlorofylu. Voda v nádrži Vırovice má dál zhoršenou jakost, ale koupání se tu neomezuje.

„Stejně pokles teploty vody odradil většinu lidí od koupání ve větším počtu. Už se do toho pouští pouze jednotlivci, tedy ohrožení zdraví v podstatě nehrozí,“ dodává Staněk.

Oficiálně stanovená sezona tak skončila a už jen individuálně dobíhá monitoring některıch oblastí podle posouzení hygieniků. „Na Brněnské přehradě jsme v pondělí provedli poslední odběry, v Letovicích ještě uvidíme podle vıvoje,“ upřesňuje Staněk.

Přírodní koupání zůstává spíš jen pro otužilce, teploty vody se od září pohybují kolem 19 stupňů Celsia.

Pár bazénů jede dál

Delší sezonu má znojemská plovárna Louka s vyhřívanou vodou. „Léto nekončí, prodlužujeme provoz až do 20. září. Máme otevřeno denně od 12 do 18 hodin,“ oznámili správci.

V kraji jde ale spíš o vıjimku. Venku se dá koupat ještě v Brně na Kraví hoře a v biotopu v městské části Brno-jih.

Městská koupaliště se letos musela popasovat s opatřeními kvůli koronaviru. Třeba brněnská Riviéra plánovala otevřít už koncem května, nakonec se tak stalo až o měsíc později. Lidé jí to ale vynahradili.

„S ohledem na situaci s koronavirem považuji letošní sezonu za velmi úspěšnou, náš areál navštívilo téměř 92 tisíc návštěvníků,“ pochvaluje si vedoucí areálu Radek Toman. Sezonu ale neprodloužili kvůli stavebním pracím na budovách občerstvení.