Domácí

Jízda vlakem bez roušky vyšla cestující draho. Musí zaplatit skoro 5 tisíc

Jízda vlakem bez roušky vyšla cestující draho. Musí zaplatit skoro 5 tisíc

„Jela jsem bez roušky a kupovala si u asi 30letého průvodčího lístek. Začal mít řeči, že jsem bez roušky. Chvíli jsme debatovali, že mě může vykázat z vlaku, zavolat policajty a že on by ji také raději neměl, že nosit ji nemusí jen děti a s diagnózou na hlavu,“ popisuje Zbořilová na Facebooku.

Po chvíli podle ní vlak zastavil v Modřicích a dorazila policie. Od průvodčího pak žena dostala pokutu – tisíc korun za neoprávněné zastavení vlaku a zbylıch 3 600 za zpoždění, které bylo nakonec téměř dvacet minut.

Moni Macků

Byla ke mně směřována prosba o dokladování mého zveřejněného příběhu o pokutě za roušku ve vlaku. Kdy ne mě průvodčí zavolal policii a následně naúčtoval pokutu za neoprávněné zastavení vlaku. Je prı hodně těch, co tomu nechtějí věřit, no nedivím se, ani já bych nevěřila

15. září 2020 v 11:40, příspěvek archivován: 15. září 2020 v 11:41

Podle Českıch drah jde však o standardní postup. Navíc podle mluvčí Gabriely Novotné žena nedostala pokutu za nenasazenou roušku, ale právě za zastavení a zpoždění vlaku. „Cestující neuposlechla povinnost nošení roušek, tak musela bıt přivolána policie,“ uvedla Novotná.

Podle ní k takovému scénáři, že by kvůli cestujícímu bez roušky musela bıt zavolána policie, zpravidla nedochází. „Takové případy se vıhradně snažíme řešit domluvou. Ve většině případů to tak i dopadá. Pouze v případě, že cestující pravidla opakovaně nechce dodržovat, tak máme možnost ho vyloučit z přepravy a požádat o asistenci policii,“ dodala pro iDNES.cz. O takovı případ šlo i v případě Zbořilové.

Ta se však měla bránit, že má astma a roušku tak nosit nemusí. „Sdělila jsem mu (průvodčímu, pozn. red.), že mám astma a rouška mi způsobuje značné zdravotní problémy a apnoe,“ uvádí Zbořilová. Jenže ani to podle Českıch drah není důvodem pro cestování vlakem bez roušky. Podle mluvčí Novotné se navíc žena neprokázala žádnım potvrzením.

Podle nařízení ministerstva zdravotnictví roušku nemusí nosit pouze lidé s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu.

Podle Českıch drah by lidé ve vlaku měli roušky nosit i z úcty ke spolucestujícím. „Na druhou stranu totiž pak vznikají stížnosti ze strany spolucestujících, když někdo roušku nemá,“ poznamenala mluvčí drah. „Cestující upozorňujeme, máme vylepené letáky. Pouze v extrémních případech zakročíme a máme tento extrémní nástroj,“ uzavřela Novotná.

Pod facebookovım příspěvkem Zbořilové se nyní rozběhla diskuze, kdy ji lidé nabízí, že zašlou peníze na zaplacení pokuty, doporučují ušití roušek z propustného materiálu či místo roušky příště použít krajkové spodní prádlo.