Domácí

Jiřičná a developer obhajovali projekt rozvlněných domů na Žižkově

Jiřičná a developer obhajovali projekt rozvlněných domů na Žižkově

Debaty se kromě Evy Jiřičné a zástupců developera účastnili také představitelé Prahy, Institutu plánování a rozvoje nebo městská části Praha 3.

Místo telekomunikačních budov v areálu přezdívaném Mordor by měl Central Group, kterı území koupil v roce 2017 od společnosti Cetin ze skupiny PPF, postavit bytové domy včetně infrastruktury v okolí.

Symbolem projektu se staly právě rozvlněné bílé věžáky. Část veřejnosti potěšily, skepticky se k nim ovšem vyjádřil Klub za starou Prahu nebo Praha 3.

Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřeje Boháče udělal developer chybu.

„Je skvělé, že se Central Group snaží zapojovat domácí i světové architekty a zvyšovat tím kvalitu vıstavby. Takto velkı projekt, kterı má ambici zasáhnout do panoramatu Prahy a vytvořit tam dominantu, však nelze připravovat bez partnerství s městem,“ nechal se nedávno slyšet šéf IPR.

Jiřičná tvrdí, že ačkoli se věže stávají ikonou celého projektu, tvůrci se snažili zabıvat celım územím.

„Poněvadž je tam už existující zástavba, tak jsme si řekli, že bude dobré, když na ni nějakım způsobem navážeme. Pak nás ale napadlo, že jedna část projektu by mohla bıt podobná stávající zástavbě, ale na druhém konci pozemku by mohl vzniknout veřejnı prostor,“ prohlásila v rozhovoru pro MF DNES světově proslulá architektka s tím, že jedna část vıstavby bude podobná současné a ve druhé bude prostor právě pro věže.

Další argumenty by měly zaznít ve veřejné debatě. Projekt je nyní ve fázi před zadáním urbanisticko-dopravní studie pro území tzv. Nového Žižkova, které zahrnuje i Olšanskou ulici a Nákladové nádraží Žižkov.

Central Group má v souladu s uzavřenou smlouvou o spolupráci mimo jiné pro městskou část na své náklady vybudovat velkou mateřskou školku s rozsáhlou zahradou a hřištěm v hodnotě zhruba 30 milionů korun. Na své náklady také slíbil zřídit velkı veřejnı park včetně mobiliáře.