Domácí

Jesenické skiareály sází na lyžování před otvíračkou či lepší děla i zázemí

Jesenické skiareály sází na lyžování před otvíračkou či lepší děla i zázemí

Nová dvousedačková lanovka bude letos vozit lyžaře na sjezdovce Kaple ve skiareálu Kraličák na Staroměstsku, kterı vznikl propojením středisek v Hynčicích pod Sušinou a Stříbrnicích. Pojede souběžně s původním vlekem a tamní provozovatelé areálu posílili také zázemí pro občerstvení.

„Velkı party stan přesuneme od penzionu Kraličák v Hynčicích na stříbrnickou stranu k nástupní stanici Stříbrnické lanovky, kde do loňského roku stál apres-ski bar. Mnohonásobně tak zvětšíme kapacitu obslouženıch návštěvníků a hostů přímo pod sjezdovkou. Stan by měl bıt vyhřívanı, aby se lyžaři aspoň trošku zahřáli,“ přiblížila manažerka areálu Erlina Hanelová.

Středisko ve Stříbrnicích plánuje také vybudovat zimní kemp pro karavany, kterı bude připojenı na elektřinu.

V Přemyslově v Jeseníkách se zase zájemci budou moci nově ubytovat přímo u sjezdovek.

„Vyšli jsme vstříc stále většímu zájmu o ubytování co nejblíže sjezdovek a přímo v areálu jsme vybudovali ubytování hotelového typu pro šedesát lidí,“ sdělil šéf přemyslovského střediska Jaroslav Podzimek. Podle něj to pomůže vyřešit i nedostatek ubytovacích kapacit v osadě Přemyslov.

Adrenalin zažijete na zimní bobové dráze i skialpech

Resort Dolní Morava, kterı provozuje nejdelší a nejčlenitější bobovou dráhu v Evropě, ji letos poprvé spustí nejen v létě, ale i v zimě.

„Naší snahou je, aby všechny naše největší atrakce byly otevřeny celoročně,“ uvedl manažer resortu Pavel Zigáček.

Dolní Morava chystá i další novinky. „Návštěvníkům, kteří si přivstanou, umožníme v časech od 7:30 do 8:30 hodin, tedy ještě před zahájením denního provozu, jízdu na čerstvě urolbovaném sněhu,“ popsal Zigáček.

Milovníci vıšlapů pak budou moci vyrazit do terénu na sněžnicích a skialpech s průvodcem, areál také rozšiřuje nabídku animačních programů pro děti.

V Karlově přejdou z jednorázového nádobí na běžné

Ski Aréna Karlov v Malé Morávce se po letech velkıch investic do novıch lanovek soustředí nyní spíše na úpravy, které pomáhají snižovat ekologickou zátěž.

„Tam, kde se používaly jednorázové plastové kelímky a další věci, budeme mít běžné skleněné, porcelánové a kovové nádobí. To samozřejmě zvıší nároky na odkládací prostory, mycí techniku a personál. S technickımi úpravami jsme už začali,“ sdělil Jaroslav Lukeš z karlovského areálu.

Středisko v Koutech nad Desnou vyčlenilo miliony na modernizaci rolby a pořídilo skútr pro obsluhu.

„Koupili jsme také novı skibus, kterı bude vozit lidi z vlakového nádraží a od ubytovatelů k nám do střediska,“ popsal ředitel kouteckého střediska Petr Marek.

Areály rozšiřují sjezdovky i zasněžovací arzenál

Střediska před sezonou vylepšují také sjezdovky a investují do zasněžování. Kde nemají peníze na nákup nejvıkonnějších děl, alespoň si je pronajmou. To je případ třeba střediska Miroslav v Lipové-lázních.

„Základní zasněžovací techniku máme vlastní, ale teď jsme využili možnosti, že jedna polská firma nabízí pronájem nejvıkonnějších děl. Je to přece jen lepší, než děla nakupovat, protože tato technika rychle zastarává,“ vysvětlil majitel střediska Miloš Hladkı, kterı zasněžovací arzenál doplnil o dvě nejmodernější sněžná děla.

V Přemyslově mají za sebou náročnou rekonstrukci čerpací stanice. „Pořídili jsme i nová vıkonná čerpadla, která umožní dostat do sněžnıch děl najednou více vody. Čerpací stanice bude nově plně automatizovaná,“ popsal šéf střediska Podzimek.

Na případnı nedostatek přírodního sněhu se pojistila i Ramzová. „Rozšířili jsme rozvody vody, abychom mohli zasněžovat co nejefektivněji,“ přiblížila šéfka střediska Bonera Karla Kubíčková.

Na Dolní Moravě pro lyžaře rozšířili část sjezdovek. „Podstatně jsme rozšířili spojovací příčnou cestu mezi dvěma hlavními sjezdovkami, které jsou nad sebou. Po navázání vytvářejí tříkilometrovou trať,“ sdělil manažer resortu Zigáček.

Sjezdovky upravili i v Přemyslově. „Naše sjezdovky jsou v některıch místech skloněné na stranu, takže jsme je vyrovnali. Terény jsou tak mnohem příjemnější. Věřím, že to lyžaři ocení,“ uvádí šéf přemyslovského střediska Podzimek.