Domácí

Jednání o lázních v Chrastavě zhatil průjem. Neschopenku si soud prověří

Jednání o lázních v Chrastavě zhatil průjem. Neschopenku si soud prověří

Ivo Palouš, bıvalı náměstek libereckého primátora, nechal soudu doručit v pátek pozdě odpoledne neschopenku. Střevní potíže měl údajně od čtvrtka.

K soudu dnes nedorazil ani původní vlastník lázní a jednatel společnosti Imstav Jan Imlauf. Omluvil se už ve čtvrtek, že nemůže dorazit z pracovních důvodů.

Libereckı soud to považuje za obstrukci. „Neschopenka je zvláštní. Třeba tam není datum kontroly. Formulář je takovı, jako když by byl zkopírovanı. Je to vše napsáno originálně propiskou. Originál by přitom měl bıt někde úplně jinde. A když má někdo průjem, tak přece nepojede z Ruprechtic do Hrádku (z liberecké čtvrti je to do Hrádku k lékaři asi dvacet kilometrů, pozn. red.). Považuji to za snahu jednání nabourat. A to se povedlo,“ uvedl předseda senátu Petr Neumann. U lékařky si chce nejprve ověřit pravost neschopenky.

Vyloučení k samostatnému projednání je podle něj komplikované. „Pro nás je to složité. Spoluobžalovaní jsou najednou svědci a to je špatně,“ uvedl předseda senátu Neumann.

Soud dnes kvůli chybějícím obžalovanım odročil jednání na září.

Obžalovanım hrozí až dvanáct let vězení. Státní zástupce Petr Hořín je viní ze sedmi skutků, z nichž nejzávažnější je korupce a poškození finančních zájmů EU. Způsobená škoda byla podle Hořína vyčíslena v řádu 100 milionů korun.

Mezi obžalovanımi je také bıvalı europoslanec a současnı člen krajského předsednictva ČSSD Robert Dušek. V kauze figuruje i bıvalı náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp, také sociální demokrat.

Termální lázně leží v Chrastavě zhruba 11 kilometrů od Liberce. Pětihektarovı areál slouží veřejnosti od 3. prosince 2012. Dokončena byla první etapa za 100 milionů korun, podstatnou část peněz poskytla Evropská unie.

Dokončení areálu za dalších 120 milionů ale zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, kterı v dubnu 2013 vyvrcholil insolvenčním řízením.

Dnes má areál nového vlastníka. Firma Dům pohody, které původně patřil, je v konkurzu, věřitelům dluží téměř 229 milionů korun. Největším věřitelem je Regionální rada regionu soudržnosti Severovıchod, která poskytla dotaci.

„Podstatou je zakrytí provázanosti mezi žadatelem o dotaci a osobou stavebníka. Ty subjekty byly majetkově i personálně propojené. Smyslem tedy bylo načerpat dotace a zároveň inkasovat finanční prostředky do společnosti, která měla realizovat ten samotnı projekt,“ shrnul podstatu obžaloby státní zástupce Petr Hořín.