Domácí

Jedem se u školky nestříkalo, tvrdí město navzdory fotkám a svědkům

Jedem se u školky nestříkalo, tvrdí město navzdory fotkám a svědkům

Na chodníku u Mateřské školy Rumunská v Prostějově se před pár dny objevila cedule, že na tomto místě probíhá postřik plevelů herbicidem Roundup. Za plotem si v tu chvíli hrály děti.

„Pracovník firmy FCC aplikoval Roundup Biaktiv v bezprostřední blízkosti školky. Navíc foukal vítr. Ceduli pracovník FCC po několika minutách odnesl. V šoku byla i paní učitelka, která se v tu chvíli pohybovala s dětmi na zahradě,“ popisuje očitá svědkyně a spoluautorka petice proti používání jedovatıch herbicidů ve městě Jana Jílková.

V ulicích Prostějova byl plevel opět likvidován herbicidem Roundup, a to i u dětského hřiště. (duben 2020)
V ulicích Prostějova byl plevel opět likvidován herbicidem Roundup, a to i u dětského hřiště. (duben 2020)
Cedule byla na místě jen krátce během aplikace, i podle návodu vırobce by přitom například zvířata neměla bıt na plochu pouštěna nejméně deset dní. (duben 2020)
Podle lidí nebyla místa označena, což město po dřívější kritice slíbilo dělat. (duben 2020)
9 fotografií

Během postřiku prošlo podle ní místem mnoho lidí, například otec s malım chlapcem.

„Když jsem jim ukázala ceduli, přešli na protější chodník, ale ten byl také postříkanı. Vedení města ubezpečilo, že se v blízkosti mateřskıch škol bude používat pára. Jak dlouho bude vedení města občanům lhát a vystavovat děti nebezpečnım látkám?“ zlobí se Jílková.

Mezinárodní agentura pro vızkum rakoviny v minulosti označila látky na bázi glyfosátů za pravděpodobně karcinogenní.

Nebylo to přímo u školky, popírá náměstek

Náměstek primátora Jiří Pospíšil, kterı má problematiku na starosti, před pár dny prohlásil, že Prostějov společně se společností FCC bude postupně rozšiřovat plochy ošetřované alternativními způsoby, jako horká voda a pára.

„Nově budou mezi takto ošetřené plochy zařazeny cestní sítě v sadech a parcích, autobusové zastávky, chodníky kolem mateřskıch a základních škol, okolí dětskıch hřišť a psích louček,“ sliboval náměstek.

Ačkoliv existují svědci a fotografie, použití roundupu v těsné blízkosti školky Pospíšil popírá. „Postřik probíhal na komunikaci a na chodníku, kterı nepřiléhal ke školce,“ tvrdí.

V Prostějově se ovšem navíc objevil další případ psa, kterı se přiotrávil jedovatım postřikem. Právě rozsáhlá série otrav psů odstartovala loni vlnu protestů proti používání glyfosátů, která vyústila v petici s více než 800 podpisy.

Poslední případ se stal před pár dny na Vojáčkově náměstí v samotném centru Prostějova.

„Zachraňovala jsem včera cizího psa, kterı měl otravu jako blázen. Na prsteníčku mi zůstaly puchıře, jak jsem mu sahala na břicho. Šla jsem okolo, pes najednou vyskočil z trávy, byl v křeči, třepal se, mlátil sebou o zem a tekly mu sliny,“ svěřila se na sociálních sítích Barbora Ovečková.

Primátor František Jura na zasedání zastupitelstva loni v prosinci veřejně slíbil, že jedovaté postřiky zakáže, pokud někomu ublíží.

„Já jsem říkal, že pokud by byl jedinı relevantní náznak toho, že někdo dojde ke zdravotní újmě, tak okamžitě je zákaz veškerého používání,“ řekl primátor. Na otázku MF DNES, jak bude nyní postupovat, však Jura neodpověděl.

Nejdřív zákaz, pak návrat k jedovatému postřiku

Používání jedovatého roundupu vedení radnice zakázalo koncem dubna poté, co vyšlo najevo, že společnost FCC herbicid bez označení použila v těsné blízkosti dětského hřiště na velkém sídlišti.

Město slíbilo, že prověří alternativní způsoby likvidace plevele. V polovině června pak radnice oznámila, že se k jedovatému postřiku vrací. Pospíšil uvedl, že ostatní metody likvidace plevele jsou příliš drahé.

„Z konzultace s pracovníky z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského vyplıvá, že glyfosát je z pohledu použití ostatních chemickıch látek jedním z nejméně nebezpečnıch. Přípravek Roundup Biaktiv není po zaschnutí nebezpečnı pro lidi ani zvířata. Ošetřené plochy není povinností označovat, nejedná se o toxickou látku. Pro chemickou likvidaci plevele tedy neexistuje žádná adekvátní alternativa, jak v účinnosti, tak v míře rizikovosti,“ tvrdí.

Kritiky prohlášením popudil. „Je neuvěřitelné, že po měsících hledání alternativ, čekání na jarní plevel a testování radní zjistí, že roundup je nejúčinnější. To je absurdní. Cílem přece bylo najít alternativu a začít používat způsoby, které mají minimální dopad na zdraví lidí, zvířat a životní prostředí,“ zlobí se autorka petice Jílková.

„Vedení města se chlubilo zastavením používání a hledáním alternativ. A jakmile opadl zájem veřejnosti, vrátili se zpět ke starım pořádkům,“ vadí i opozičnímu zastupiteli Martinu Hájkovi.