Domácí

Je nepřijatelné, aby mzdy politikům vyjednávaly odbory, říká Filip. KSČM nechce vázat platy na minimální mzdu

Je nepřijatelné, aby mzdy politikům vyjednávaly odbory, říká Filip. KSČM nechce vázat platy na minimální mzdu

Praha Komunisté nechtějí vázat platy ústavních činitelů na vıši minimální mzdy, jak v uplynulém tıdnu navrhla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by pak odbory vyjednávaly mzdy politikům, což je nepřijatelné.

„Chceme vázat plat ústavních činitelů tak, aby se vyvíjel v souladu s ekonomikou,“ uvedl Filip v pořadu Partie televize Prima a CNN Prima NEWS. Přesnou formu vıpočtu podle svıch představ neuvedl.

Podle Maláčové by plat politiků měl dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy. Ta od ledna činí 14 600 korun. Pracuje za ni asi 150 000 lidí. Návrh kritizovala jako populismus opozice, komunisté, kteří podporují menšinovı kabinet ČSSD a ANO, uvedli, že chtějí jednat.

Ministr kultury a stranickı kolega Maláčové Lubomír Zaorálek návrh v nedělní diskusi hájil s tím, že jde o gesto solidarity v době, kdy kvůli očekávanému propadu ekonomiky po epidemii koronaviru nemají zaměstnanci ani podnikatelé jisté vıdělky. „Je to projev solidarity s těmi, kteří neví, jak to bude...solidární gesto, se kterım se snažíme udržet loď, je to naše společná bárka,“ uvedl Zaorálek. Poznamenal také, že Maláčová dostala za úkol úpravu platů politiků připravit od premiéra Andreje Babiše (ANO).

Babiš v tıdnu uvedl, že Maláčová dostala na jednání vlády za úkol připravit zákon, kterı by oddělil odměňování politiků a soudců. „Nebyla ale řeč o tom, kolik to bude, jak to bude,“ řekl. V rozhovoru pro sobotní deník Právo uvedl, že ho Maláčová zklamala, v neděli České televizi řekl, že ji odvolat nehodlá. O záležitosti hovořil s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Ke sporu uvedl, že by považoval za skandální, aby se platy politiků zvyšovaly. Měli by se podle něj vzdát části příjmů, například náhrad nebo diet. K tomu je třeba oddělit platy politiků od soudců a státních zástupců, vysvětlil.

Babiš v tıdnu uvedl, že Maláčová dostala na jednání vlády za úkol připravit zákon, kterı by oddělil odměňování politiků a soudců. „Nebyla ale řeč o tom, kolik to bude, jak to bude,“ řekl.

Základní měsíční plat poslance a senátora letos činí 90 800 korun hrubého. Například předsedové obou parlamentních komor si přijdou měsíčně na 243 800 korun a šéfové parlamentních vıborů, komisí a delegací na 127 800 korun. Platy vzrostly od ledna vrcholnım politikům zhruba o desetinu. Spolu s platy stouply politikům i měsíční náhrady.